Vitalik Buterin İtiraf Etti: Tartışmalı O Altcoin’i Kullandım!

Ethereum’un üretken yaratıcısı Vitalik Buterin, Ukrayna’ya bağış yapmak için şu anda ABD’nin kara listesinde olan gizlilik protokolü Tornado Cash’i kullandığını kabul etti.

Vitalik Buterin Tornado Cash hakkında konuştu

Son zamanların ilgi çeken konusu Tornado Cash’i (TC) Ethereum kurucusu da kullanmış. Ethereum’un yaratıcısı ve uzun süredir gizlilik ve ademi merkeziyetçilik savunucusu olan Vitalik Buterin bir itirafta bulundu. Buterin, Tornado Cash’i Ukrayna’nın devam eden mücadelesine bağış yapmak amacıyla kullandığını açıkladı.

Vitalik Buterin, finansal gizliliğin faydalarını ana hatlarıyla anlatan bir Twitter tartışması hakkında yorum yaptı. Ayrıca Buterin, Rus hükümetini uyarmadan Ukrayna’ya bağış yapmak da dahil olmak üzere meşru Tornado Cash kullanım durumları hakkında görüşlerini açıkladı. Ethereum kurucusu, protokolü Ukrayna’ya özel bir bağış yapmak için kullandığını söyledi.  

Buterin, “Tam olarak bu amaca bağış yapmak için TC’yi kullanmış biri olarak kendimi göstereceğim” diye yazdı. Rusya doğumlu programcıya, hükümetin tepkisinden korktuğu için işlemini gizleyip gizlemediği soruldu. Buterin ise, Tornado Cash’i kendisinden ziyade fon alıcılarını korumak için kullandığını kaydetti. Ethereum kurucusu, “Niyetim alıcıları korumaktı, kendimi değil. RU hükümeti zaten Ukrayna meselesindeki pozisyonumu biliyor,” dedi. Devlet destekli medya şirketi Russia Today’in Genel Yayın Yönetmeni Margarita Simonyan’a küfür ettiği eski bir tweet’e link verdi.

Pin

Birçok şirket, Tornado Cash yasağına uymayı tercih ediyor

Buterin’in yorumları, ABD Hazinesi’nin Tornado Cash’in web sitesini ve akıllı sözleşmelerini yaptırım listesine koymasından bir gün sonra geldi. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, tüm Amerikan vatandaşlarının ve ABD merkezli şirketlerin protokolle etkileşime girmesini etkin bir şekilde yasakladı. Buna karşılık, ABD merkezli stablecoin ihraççısı Circle, yaptırımlar listesindeki tüm adresleri derhal kara listeye aldı. Bu kapsamda, Tornado kullanıcılarına ait yaklaşık 75.000 USDC’yi hızlı bir şekilde dondurdu. Bugün, birçok Web3 uygulaması ve kullanıcısı tarafından güvenilen önemli Blockchain altyapı sağlayıcıları Infura ve Alchemy de Tornado Cash’e erişimi engelledi. Ayrıca GitHub da yasağa uydu.

ABD Hazinesi’nin Tornado Cash’e yaptırım kararı, en önde gelen ve etkili endüstri liderleri ve lobi grupları da dahil olmak üzere birçok kripto para birimini harekete geçirdi. ABD merkezli önde gelen bir kripto lobi kuruluşu olan Coin Center, dün yaptığı açıklamada, “yaptırım hak eden herhangi bir kişinin takma adı olmayan bir araca yaptırım uygulamak, SDN listesinin tipik kullanımından önemli ölçüde farklı” dedi. Daha sonra, Hazine’nin hareketinin bir kişiye karşı bir yaptırımdan ziyade bir ‘teknoloji yasağı’ örneği olduğunu kaydetti. Ayrıca, yaptırımların ABD Anayasasının Birinci Maddesine aykırı olabileceğini ekledi.