Yarın Bu Altcoin İçin Kritik Gün: Binance Duyuru Yaptı!

Gizlilik odaklı altcoin Monero, bu hafta 13 Ağustos’ta bir ağ yükseltmesinden geçeceğini duyurdu. Ayrıca, en büyük kripto para borsası Binance, XMR için güncellemeyi destekleyeceğini açıkladı.

Monero ağ yükseltmesi birçok yeni özellik getirecek

Güncelleme, Monero Blockchain ağında 2.688.888 blokta meydana gelen bir hard fork’tan oluşacak. Ağ yükseltmesinin ardından, tüm katılımcıların Monero Blockchain’ini kullanmaya devam etmek için yazılımlarını güncellemeleri gerekecek. Peki, güncelleme ile hangi özellikler gelecek? Aşağıda, yeniliklerin bir listesini görebilirsiniz:

  • Ring ölçüsü 11-16 arasında artırılıyor. Bu aynı zamanda Monero ağında gerçekleşen her işlemin temel anonimlik setinde şimdiye kadarki en büyük mutlak artış olacak.
  • Monero, Bulletproof algoritmasını Bulletproofs+’a yükseltmeyi planlıyor. Bu, tipik işlem boyutunun yaklaşık yüzde 5-7 oranında azaltılmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca, tipik doğrulama performansını yüzde 5-7 oranında artırırken işlemleri daha hafif ve hızlı hale getirecek.
  • Çok beklenen View Tags ile de tanışmış olacaksınız. Bu, cüzdan senkronizasyon sürelerinin ortalama yüzde 30-40 oranında azaltılmasına yardımcı olacaktır. Moneroya göre “Bu etiket, dışarıdaki izleyicilere işlem hakkında herhangi bir bilgi vermez, işlem boyutlarına yalnızca 1 bayt ekler ve yine de, karmaşık doğrulamalar gerektirir”.
  • Monero hard fork’u, genel ağ güvenliğini ve ağın esnekliğini artıran ücret değişiklikleri getirecek. Bu, kötü niyetli varlıklardan gelen saldırıları önlemeye yardımcı olacaktır.
  • Monero hard forku, kritik güvenlik yamalarıyla birlikte çoklu imza özelliklerine önemli düzeltmeler getirecek.
Pin

Binance, Monero Hardfork’a desteğini genişletiyor

Bu sırada, dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, Monero ağ yükseltmesini ve hardfork’u destekleyeceklerini duyurdu. Resmi duyuruda şunlar kaydedildi:

Monero (XMR) ağ yükseltmesi ve hard fork, 2.688.888 Monero blok yüksekliğinde gerçekleşecek. Bu da yaklaşık olarak 13 Ağustos 2022’ye denk geliyor. XMR için para yatırma ve çekme işlemleri 13 Ağustos 2022’de, askıya alınacaktır. Binance, Binance hesaplarında XMR bulunduran tüm kullanıcılar için ilgili tüm teknik gereksinimleri karşılayacaktır. Yükseltilen ağın istikrarlı olduğunu düşündüğümüzde XMR için para yatırma ve çekme işlemlerini yeniden başlatacağız. Kullanıcıları bir başka duyuru ile bilgilendirmeyeceğiz.

Pin

Hardfork’tan sadece bir gün önce, Monero (XMR) ekosisteminde gerçekleşen bir başka önemli olay daha var. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi, Monero’nun en büyük madencilik havuzu olan MINEXMR, 12 Ağustos’ta kapanacak. Bunun nedeni, tek havuzun Monero (XMR) ağında yüzde 48’in üzerinde hash rate’ini kontrol etmesiydi. Bu da havuzu, Monero (XMR) Blockchain’inde yüzde 51 saldırısına tehlikeli bir şekilde yaklaştırıyordu.