Yatırımcılar ABD’nin enflasyon raporunu beklerken dolar sakin seyrediyor

Yazar – Scott Kanowsky

Investing.com – Dolar, ABD’deki enflasyonda hafif bir yavaşlama beklenen yeni veriler öncesinde sabit kaldı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, sadece %0,04’lük bir düşüşle 106,33 seviyesinden işlem gördü.

TSİ 15.30’da açıklanacak olan Temmuz ayı ABD tüketici fiyat endeksinin, bir önceki ay ulaşılan %9,1’den düşerek %8,7 puanda gerçekleşmesi bekleniyor. Fiyatlar son kırk yılın en yüksek seviyesine yakın seyretmeye devam edecek olsa da bu düşüş enflasyonun zirve yaptığına dair erken bir işaret olarak görülebilir.

Böyle bir düşüşün, yükselen enflasyonu düşürmek amacıyla faiz oranlarını artırma konusunda agresif davranan Fed için genel anlatıyı değiştirmesi pek olası değil. Fed, faiz artışlarında frene basmadan önce TÜFE büyümesinde birkaç aylık düşüşler görülmesi gerektiğini söyledi.

Merkez bankasının bir sonraki faiz kararı öncesinde üzerinde düşünmesi gereken, Ağustos ayına ait bir dizi ekonomik göstergesi de olacak ancak yatırımcılar, bugün Fed yetkilileri Charles Evans ve Neel Kashkari’nin açıklamalarında Çarşamba günkü verilere yönelik ilk tepkiye ilişkin potansiyel ipuçlarını arayacaklar.

Diğer taraftan Çin’de tüketici ve üretici fiyatları Temmuz ayında beklenenden daha yavaş bir oranda artarak ülkenin hâlâ, yıkıcı COVID-19 karantinalarıyla boğuştuğunu gösterdi. Verilerin ardından offshore ticarette USD/CNH dolar karşısında çok az değer kaybetti.

{5|AUD/USD}} çifti de 50 günlük hareketli ortalamasının biraz üzerinde 0,6960 dolarda tutunurken NZD/USD 0,6284 dolarda yatay seyretti. Japonya’da yen %0,08 düşüşle 135,03 puana geriledi.

Bu arada Almanya’da TÜFE, Temmuz ayında aylık bazda %0,9 artarken yıllık bazda sadece küçük bir düşüşle %7,5 seviyesine geriledi ve Avrupa’nın en büyük ekonomisinde fiyat baskılarının hâlâ güçlü olmaya devam ettiğini gösterdi.

Verilerin ardından EUR/USD 1,0208 dolar seviyesinde büyük ölçüde değişmedi.

Bunlara ek olarak Bitcoin, kısa süre önce kripto fonlarda yaşanan başarısızlıklar ve hırsızlıkların etkisini hissetmeye devam ederken %3,89 düşüşle 22.942,2 dolara geriledi.