Yazılım Kralı: Elon Musk’ın Desteklediği Bu Altcoin Scam!

Kaliforniya merkezli bir teknoloji şirketinin yöneticisi Dan O’Dowd, yakın tarihli bir tweet’te Dogecoin (DOGE)’i hedef aldı. Altcoin projesini, Elon Musk tarafından desteklenen bir “scam”, yani “aldatmaca” olarak tanımladı. İşte detaylar…

Elon Musk, altcoin DOGE’a olan desteği ile bir kez daha eleştirilerin hedefinde

O’Dowd, Dogecoin’i Elon Musk’ın “güneş çatıları, robotaksisi, Cybertruck’ı, Optimus insansı robotu ve Tesla gibi diğer icatları gibi” bir “aldatmaca” olarak adlandırdı. O’Dowd, görünüşte tek bir konuya odaklanan bir ABD Senato kampanyasından sonra medyanın dikkatini çekti. Kampanyanın tek amacı, Tesla’nın sürücüsüz araçlarının yasaklanmasıydı. Green Hills Yazılım CEO’su, en büyük e-araba üreticisini hedefleyen bir dizi kampanya reklamını kendi finanse etti. O’Dowd, oyların sadece yüzde 1,1’ini kazanarak seçimi Senatör Alex Padilla’ya kaptırdı. Ancak Musk’ı sorumlu tutma kampanyası burada bitmedi.

Teknoloji devinin güvenli teknoloji savunmaya odaklı grubu olan Dawn Project, kısa süre önce bir Tesla arabasının çocuk boyutundaki bir mankene birkaç kez çarptığını gösteren bir güvenlik testi yayınladı. O’Dowd, Tesla’nın teknolojisinin “tüm Amerikalılar” için bir tehdit oluşturduğunu iddia ediyor. Tesla taraftarları, son çarpışma testinde FSD teknolojisinin kaza sırasında hiçbir zaman devreye girmediğini iddia ederek geri döndüler. Musk, medyayı “aldatmaca video” hakkında haber yaptığı için sert bir şekilde eleştirdi.  O’Dowd, yayınladığı ham videonun FSD’nin birden fazla teste girdiğini açıkça gösterdiğini iddia ederek, testi savundu.

Musk’a DOGE yüzünden dava açılmıştı

Bu sırada, Haziran ortasında Elon Musk, Dogecoin’i tanıttığı 258 milyar dolarlık bir dava ile karşı karşıya kaldı. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere davayı açanlar, DOGE’un bir ponzi dolandırıcılığı olduğunu savunuyor. Musk’ın da böyle bir şemayı desteklediğini düşünüyor. Dünyanın en zengin insanı, fiyat düzeltmesine rağmen meme coin’i desteklemeye devam ediyor. Bunun dışında, DOGE kurucu ortağı Jackson Palmer da meme coin’in başlı başına bir dolandırıcılık projesi olmadığını söylüyor.

Pin

Öte yandan, DOGE’a olan destek birçok ünlü tarafından sağlanmaya devam ediyor. Bunların en son örneği, milyarder isim Mark Cuban oldu. NBA takımı Dallas Mavericks’in sahibi ve Shark Tank isimli programda jüri olan Cuban, DOGE’un kullanım durumunu savundu. Ünlü isim bir röportajda, DOGE’un kullanım durumuyla Cardano’yu bile geçtiğini öne sürdü. Ayrıca Cuban, Dogecoin’in 9,3 milyar dolarlık piyasa değeri ve Shiba Inu’nun 6,7 milyar dolarlık piyasa değeri olduğunu belirtti. Bu durumun “çarpık” olduğunu açıklarken bununla ilgili sorunun yalnızca Cardano ile ilgili bir sorun olmadığını söyledi.