Dikkat: Bu Altcoin’e Artık Kurumsal Para Akacak!

ABD’nin en büyük kripto para borsası Coinbase, kullanıcılara birçok hizmet sunmakta. Bu hizmetlerinden biri olan Coinbase Prime, ana aracılık teklifi sunuyor. Uygulama, geçtiğimiz gün lider altcoin Ethereum’a yönelik staking hizmeti başlattı. Bu nedenle piyasa, ETH’ye kurumsal paranın akmasını bekliyor. Bu sırada Merge yaklaşırken tokenlarını stake edenlerin sayısı artıyor. İşte detaylar…

Coinbase’ten lider altcoin için yeni hizmet

ABD’nin en büyük kripto para borsası Coinbase’in ana aracılık teklifi olan Coinbase Prime, kurumsal yatırımcıları için Ethereum staking’i başlattı. Şirket, sofistike müşterilerin riskleri en aza indirdiğinden bahsediyor. Riskleri düşürürken ödülleri en üst düzeye çıkarabileceklerini iddia ediyor. Bu, stake ederek getiri elde etmek isteyen kurumsal yatırımcılar için cazip bir fırsat olabilir. Teklif, geçen Eylül ayında beta sürümünü tamamlamıştı.Ardından, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Coinbase, Mayıs 2020’de birinci sınıf aracılık platformu Tagomi’yi satın aldı. Coinbase Prime ayrıca Solana, Polkadot, Tezos ve diğer kripto para birimlerini de destekler.

Pin

Coinbase’in blog gönderisi, “müşteri fonlarını güvence altına almak en yüksek önceliğimizdir” dedi. Tüm para çekme anahtarlarının, firmanın soğuk cüzdanında tutulduğunu söylüyor. Stake işlemlerinin gerçekleştirilmeden önce fikir birliğini tamamlaması gerektiğini ekliyor. Bu, işlemin geçerli sayılmadan önce bir Blockchain’e eklenmesi gerektiği anlamına gelir. Staking, yalnızca proof of stake konsensüs mekanizmasını kullanan Blockchain’lerde mümkündür. Staker’lar veya doğrulayıcıları finansal bir çıkar sağlamaya zorlayarak, ağı tehlikeye atabilecek ve sonuç olarak fiyatı düşürebilecek davranışlardan caydırılırlar.

Ethereum için merge heyecanı

Bu sırada, en büyük ikinci Blockchain’in kullanıcıları, Eylül ayında gerçekleşmesi beklenen Merge nedeniyle heyecanlı. Çok beklenen merge (birleşme) yükseltmesi nedeniyle Ethereum, şu anda gündemde.  Merge, Ethereum’un proof-of-stake’ten proof-of-work’e geçişini sağlayacak. Proof-of-stake zincirinde stake yapmak, PoW madenciliğe eşdeğerdir. Stake edenler PoS Blockchain’inde işlem doğrulama çabaları için getiri elde etme fırsatına sahiptir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu, aynı zamanda ağın güvenliğini sağlamaya da yardımcı olur.

Ethereum savunucuları, Merge yaklaşırken doğrulayıcı statüsünü üstlenmek için stake havuzuna 32 ETH yatırmalıdır. Daha az ETH stake etmek mümkün olsa da, kişinin kendi doğrulayıcı yazılımını harekete geçirmek için gereken minimum 32 ETH’dir. Şu an, stake edilmiş ETH’lerin değeri, ETH’nin toplam dolaşımdaki 121 milyon token arzının yüzde 11’ini temsil ediyor. Yani, staked halde 13.876.398 ETH tokenı var. Toplam bağımsız doğrulayıcı sayısı ise 411.587. Çoğu kripto kurumsal yatırımcısının ABD’de yoğunlaşması nedeniyle bu değerlerin artması bekleniyor. Yazım sırasında ETH, yüzde 5.8’lik bir düşüş ile 1.585 dolardan işlem görüyor.