Gün Öncesi: AMD, Caterpillar, PayPal kazanç raporları

Yazar – Liz Moyer

Investing.com – Cuma günkü istihdam raporu öncesinde birçok şirket daha rapor sunmaya hazırlanırken Pazartesi günü hisse senetleri geri adım attı.

Ağustos ayına zayıf bir hissiyatla giren borsaların, 2020 sonundan beri gördüğü en iyi ay Temmuz oldu. Yatırımcıların coşkusunun ardında ekonomik zorluklara rağmen beklenenden iyi gelen kazanç raporları ve Fed’in agresif faiz artırımlarından vazgeçebileceğine olan inanç vardı.

Merkez bankaları enflasyonla faizleri artırarak mücadele ederken yalnızca ABD değil, Avrupa Merkez Bankası da aynı şekilde hareket ediyor. İngiltere Merkez Bankası ise kendi kararını bu hafta paylaşacak.

Temmuz ayında Çin’de ve Avrupa’da fabrika faaliyeti düşük olurken ABD’de Haziran ayına göre daha zayıf geldi ancak beklentileri aştı. Çin’de fabrika faaliyetindeki daralmanın sorumlusu olarak kısmen COVID-19 karantinaları görülse de küresel durgunluk işaretleri görülmeye devam ediyor.

En büyük teknoloji şirketleri raporlarını sunmuş olsa da seyahat, perakende, enerji ve teknoloji alanlarında raporlama yapmayı bekleyen hâlâ çok şirket var ve ekonominin durumu ile tüketici alışkanlıklarındaki değişimle ilgili fikirler sunabilirler.

Salı günü Temmuz ayına ait iş olanakları raporu paylaşılacak ve analistler 11 milyon iş imkanı yaratıldığını düşünüyor.

Bugün piyasaları etkilemesi muhtemel üç gelişme:

1. AMD kazanç raporu

Advanced Micro Devices Inc (NASDAQ:AMD) için beklentiler 6,5 milyar dolar gelir ve hisse başına 1,03 dolar kazanç (EPS) paylaşması yönünde.

2. Caterpillar kazanç raporu

Caterpillar Inc (NYSE:CAT) 14,3 milyar dolar gelir ve 3,01 dolar EPS paylaşabilir.

3. PayPal kazanç raporu

PayPal Holdings Inc’in (NASDAQ:PYPL) 6,8 milyar dolar gelir ve 87 sent EPS paylaşması bekleniyor.