İspanya hükümeti Rolls-Royce’un ITP Aero biriminin satışını onayladı

Yazar – Geoffrey Smith

Investing.com – İspanya hükümeti Rolls-Royce’un (LON:RR) ITP Aero birimini özel sermaye liderliğindeki bir konsorsiyuma satış planını onayladı, Rolls-Royce hisseleri yükseldi.

Rolls-Royce %1,9 değer kazanarak FTSE 100 endeksinde üstün performans gösterdi.

ITP’nin satışı, Rolls-Royce’un, hava yolu seyahatinde yaşanan sert düşüş nedeniyle gelirinin çöktüğü ve borç yükünün arttığı pandeminin yarattığı yıkımla baş etme stratejisinin önemli bir parçasıydı.

RR, ITP’yi geçen yıl Eylül ayında Bain Capital liderliğindeki bir konsorsiyuma 1,7 milyar euro karşılığında satma konusunda anlaştı. Anlaşmayı İspanya hükümetinin onaylaması gerekti çünkü ITP’nin merkezi, Kuzey İspanya’nın Bask bölgesinde Bilbao yakınında. Satış anlaşmasına göre genel merkez orada olmaya ve şimdiki CEO’su Carlos Alzola ile devam edecek.

Anlaşmanın haftalar içerisinde tamamlanması bekleniyor. Tamamlandığında bu, şirketin, bilançosunu güçlendirmek için varlık satışları yoluyla en az 2 milyar sterlin (2,4 milyar dolar) toplama planını neredeyse başardığı anlamına gelecek. Şirket, Mayıs 2020’de yatırım yapılabilirliğine yönelik kredi notunu kaybetti ve görünümü o zamandan beri toparlanamadı. Fitch geçen Kasım ayında borç görünümünü durağandan negatife indirdi.

ITP Aero birimi Eurofighter Typhoon, Airbus A400M askeri taşıma uçağı ve Tiger helikopterine güç veren motorlardan oluşan bir konsorsiyumun parçası. Geçen yıl ITP, yeni nesil savaş uçakları motoru Future Combat Air System’ın geliştirilmesinde ana ortak olarak onaylandı.

Rolls-Royce, ITP’nin önemli stratejik bir tedarikçi ve hem sivil hem savunma programları için önemli bir ortak olarak kalmaya devam edeceğini söyledi.