İşte Ağustos’ta İzlemeniz Gereken 10 DeFi Altcoin!

Merkeziyetsiz finans (DeFi) sistemleri, kullanıcıların geleneksel finans alanının dijital ve merkeziyetsiz halidir. Bu DeFi projeleri, kullanıcıların kripto paralarını borç almalarına, vermelerine, biriktirmelerine ve takas etmelerine izin verdi. Bununla birlikte, mevcut popülerlik, birçok insanın DeFi altcoin projelerini güvenli bir yatırım fırsatı olarak görmesine neden oluyor.

Ağustos’ta izlenmesi gereken 10 DeFi altcoin

DeFi’nin popülerliği birçok analistin de alana yönelmesine yol açıyor. Son olarak bir analist, Ağustos ayında izlenmesini tavsiye ettiği 10 DeFi altcoin projesini paylaştı. Biz de Kriptokoin.com olarak, bu projeleri sizin için derledik.

Pin

SushiSwap (SUSHI)

SushiSwap (SUSHI), Ethereum tarafından desteklenen bir DeFi altcoin ve platformdur. Otomatik piyasa yapıcı (AMM) konseptinden yararlanarak merkeziyetsiz yöntemlerle kripto para birimlerinin takas edilmesini kolaylaştırır. Özünde SushiSwap, Ethereum ağında çalışan bir yazılım parçası olarak tanımlanabilir. Bununla birlikte, platformun işleyişi ve altyapısı, kullanıcıların kripto varlıkları için bir pazar yeri oluşturmak için tasarlanmıştır. Bir platform olarak SushiSwap, DeFi altcoin kullanıcılarına stake ve verim çiftçiliği gibi hizmetlere erişim sunmaktadır. Yazım sırasında SUSHI, 202 milyon dolarlık piyasa değeri ile 1,59 dolardan işlem görüyordu.

Aave (AAVE)

Aave (AAVE), saklama hizmetlerini içermeyen açık kaynaklı bir sistemdir. Ancak kullanıcıların borç almasına, vermesine ve bunlar üzerinden faiz kazancı elde etmesine izin verir. Aave, Ethereum ağının üzerine inşa edilmiştir. DeFi altcoin AAVE’nin sahibi olan herhangi bir kişi, token cinsinden kredi çekebilmektedir. Bununla birlikte, kredi çekerken herhangi bir maliyet ödemek zorunda değildirler. Son olarak, platform içinde alınan diğer ücretlerde indirim alırlar. Yazının yazıldığı sırada AAVE, 1.53 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahipti. Ek olarak bir AAVE 110 dolara tekabül ediyordu.

Pin

Uniswap (UNI)

En yaygın olarak kullanılan merkeziyetsiz borsa, Uniswap’tır. Platform, Son üç yılda toplamda bir trilyon dolardan fazla işlem gerçekleştirdi. UNI’de yatırımcıların satın alıp sattığı, kripto para birimlerinin bakımı ve değişimi, dünya çapında bir kullanıcı ağı aracılığıyla yapılmaktadır. Bunu yapan kullanıcılar ise DeFi altcoin UNI ile ödüllendirilmektedir. Bu amacı gerçekleştirmek için Uniswap birkaç farklı likidite havuzundan yararlanır. Uniswap’ın UNI tokenine yatırım kullanıcılar, ağın nasıl çalışacağını etkileme ve DEX’in değerindeki artıştan kâr elde etme fırsatına sahiptir. Yazının yazıldığı sırada Uniswap, 7 milyar dolara yakın bir piyasa değeriyle işlem görüyordu. Bununla birlikte UNI fiyatı, 9,29 dolar değerindeydi.

Maker (MKR)

Maker protokolü, piyasadaki en eski platformlardan biridir. Aynı zamanda en popüler ve kazançlı merkeziyetsiz borç verme sistemleri arasında yer almaktadır. Ek olarak, yaygın olarak kullanılan DAI istikrarlı para biriminin evidir. DAI, DAO yönetişimi kabul eden ilk merkeziyetsiz platformlardan biridir. Maker’ın DeFi altcoin varlığı MKR’nin birincil işlevi, DAI değerinin dolara sabitlenmesidir. İki farklı kripto para birimini aynı anda kullanmak, oynaklığı azaltmaya yardımcı olur. Böylece, müşterilere proje içinde daha fazla koruma sağlar. Projenin muazzam popülaritesi nedeniyle MKR’nin değerinin fırlaması bekleniyor. Yazım sırasında Maker projesinin 1.1 milyar dolara yakın bir piyasa değeri vardı. Bununla birlikte MKR, 1.109 dolardan işlem görüyordu.

Pin

Yearn Finance (YFI)

YFI’nin temel amacı, kripto varlıklarından elde edebilecekleri tüm geliri en üst düzeye çıkarmak için gerekli araçları sağlamaktır. Buna, kullanıcılara kredi ve ticaret hizmetleri de dahildir. Buna göre DeFi altcoin YFI, yatırımcıların uzun vadeli portföylerini çeşitlendirmelerine yardımcı olur. Bu nedenle analist için izlenmesi gereken tokenler arasında yer almaktadır. Kripto para piyasasını kapsayan uzmanların büyük çoğunluğu YFI için olumlu görüşe sahiptir. Analistler, on yılın başında YFI tokenlerinin fiyatının 400.000 doları aşacağını tahmin ediyor. Yazım sırasında Yearn Finance, 427 milyon dolarlık bir piyasa değeriyle işlem görüyordu. Bunun yanında, bir YFI 11.669 dolar değerindeydi.

Instadapp (INST)

Instadapp (INST), DeFi protokolünü tek bir platforma entegre ederek basit varlık izleme ve yönetimi sağlayan merkeziyetsiz bir uygulamadır. DeFi altcoin, çeşitli merkeziyetsiz web protokollerini birbirine bağlayan bir uygulamadır. Buna göre proje, Genesis ağında yüz milyon token oluşturdu. Ayrıca, önümüzdeki dört yıl içinde dağıtılmasını planlıyor. Bunların yüzde 55’ini toplum ve teşvik programı için ayırdılar. 20 milyon dolarlık piyasa değeri ile Instadapp, yazım sırasında 1,12 dolardan el değiştiriyordu.

Pin

Compound (COMP)

Compound, kullanıcıların stake ettikleri ETH ve ERC tokenlerine ilgi duymalarını sağlar. Ayrıca, sektör lideri bir kripto sonlandırma ve takip platformudur. Ayarlanabilen geri ödeme koşulları ile son derece rekabetçi bir oranda, kredi almanızı sağlar. Bu krediler, stake edilen kripto para birimi tarafından güvence altına alınmaktadır. Kullanıcılar ayrıca, platformun gelecekte nasıl gelişeceğine karar verebildikleri yerleşik bir token teşviğine sahiptir. Bu teşvik, DeFi altcoin COMP’u tutarak elde edilmektedir. Yazım sırasında Compound, 468 milyon dolarlık piyasa değeriyle, 65 dolardan el değiştiriyordu.

Curve Finance (CRV)

Curve Finance merkeziyetsiz borsa alanında belli özelliklerle “tek” olmayı başarmıştır. Bu özellikler arasında, sabit paraların işlemlerine odaklanması, başta gelmektedir. Curve, müşterilerinin kripto para birimini stake etmesine ve ticaret etmesine olanak tanır. Buna göre CRV tokeni, bir yönetişim ortamının işlevini yerine getirmek ve teşvik sağlamak için kullanılmaktadır. Ayrıca, bir çerçeve verme ve ücret ödemenin bir yolu olarak işlev görmektedir. DeFi altcoin, yazım sırasında 746 milyon dolarlık bir piyasa değerlemesine sahipti. Buna ek olarak CRV token, 1,42 dolardan işlem görüyordu.

Pin

Balancer (BAL)

Balancer (BAL), hemen hemen herkesin işlem havuzlarına likidite oluşturmasına olanak tanır. Ayrıca kullanıcıların havuzlara likidite eklemesine izin veren bir AMM olarak çalışır. Bunu yaparken, kullanıcılar özel ihtiyaçlarına göre uyarlanabilecek ticaret ücretleri kazanabilmektedir. Balancer özünde, çeşitli kripto para varlıklarını kullanarak üçüncü taraf bir finansal aracıya olan ihtiyacı ortadan kaldırmaktadır. Buna göre kullanıcılar, üçüncü taraflara ihtiyaç duymadan varlık ticareti yapabilmektedir. DeFi altcoin BAL, bu platformun yerel kripto para birimidir. Yazım sırasında BAL, 278 milyon dolarlık piyasa değerine ulaşmıştı. Ayrıca, 6,52 dolarlık birim fiyatıyla satıştaydı.

Loopring (LRC)

Loopring, açık kaynaklı ve dağıtık bir merkeziyetsiz ticaret teknolojisidir. Temel olarak merkezi ve merkeziyetsiz borsalar arasındaki boşluğu kapatma amacına sahiptir. Buna göre, kripto para dünyasında ilgi çeken bir trende hitap etmektedir ve DEX’lerin benimsenmesini hızlandırmaya yardımcı olmaktadır. Loopring, sırasıyla Ethereum, NEO ve QUANT ağlarında barındırılabilen çok zincirli bir protokoldür. Yazım sırasında DeFi altcoin, 640 milyon dolarlık piyasa değerlemesiyle işlem görüyordu. Ayrıca, LRC 0,48 dolarlık birim fiyatından el değiştiriyordu.