Küçük ve Büyük Bitcoin Balinaları Bakın Şimdi Ne Yapıyor!

Glassnode’un verileri, küçük veya bireysel Bitcoin (BTC) sahiplerinin, BTC’leri biriktirdiğini ortaya koydu. Bu sırada balinaların varlıklarını sattığı göze çarptı. İşte detaylar…

Küçük Bitcoin yatırımcıları, BTC satın alıyor

Bireysel yatırımcılar, portföylerinde 10 BTC’den daha azına sahiptir. Ayrıca “Yengeçler” veya “Karidesler” olarak da adlandırılabilirler. Diğer yandan, bir balina portföyünde 1000 veya daha fazla Bitcoin tutar. Veriler, bireysel sahiplerinin Bitcoin arzı üzerindeki kontrolünün ayı piyasası sırasında yüzde 14’ten yüzde 15,3’e yükseldiğini gösterdi. Yani, son fiyat hareketinden etkilenmeyen ekstra yüzde 1.3’lük bir artış olduğunu buldu.

Pin

Raporlar, Bitcoin’in 20.000 dolar aralığına düşmesinin varlığı bu sınıf yatırımcılar için “çekici ve uygun fiyatlı” hale getirdiğini gösterdi. Ayrıca bireysel yatırımcıların ayda yaklaşık 60.500 BTC ile piyasa tarihindeki en agresif oranda satın aldığını belirtti. Bu arada, Bitcoin tarihi boyunca bu grup büyümeye devam etti. Ayı piyasası döngülerinde varlık dip fiyat oluşumunun bel kemiği oldu.

Son aylarda, dünyayı saran belirsiz ekonomik koşullar ve jeopolitik sorunlara rağmen bu büyüme hızlandı. Üstelik büyüme, Bitcoin fiyatının tüm zamanların en yüksek seviyesinden yüzde 66 düşüş kaydettiği bir zamanda geliyor. Veriler, perakende sahiplerinin yalnızca katılmakla kalmayıp aynı zamanda ağın hızlı büyümesine katkıda bulunduğunu gösteriyor. Ayrıca, ayı piyasasının etkisine rağmen Bitcoin’in benimsenmesinin artmaya devam ettiğini gösteriyor.

Pin

Balinalar dökülüyor

Bir başka araştırma, balinaların yılın başından beri Bitcoin’lerini boşalttığını ortaya koydu. Bunun kanıtı, Terra’nın ekosistemi çöktüğünde kurumsal yatırımcıların 236.237 BTC sattığını ortaya koyan son Arcane araştırması olarak karşımıza çıkıyor. Bilinen bir kurumsal Bitcoin balinası olan Tesla, bu dönemde elinde tuttuklarının yüzde 75’ini sattığını söyledi.  Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Tesla, 2021’in Şubat ayında yüklü bir miktarda BTC satın aldığını söylemişti.

Edris’in yakın tarihli bir tweet’i, balinaların varlıklarını sattığı hakkında detay da verdi. Edris, “büyük şirketler artık kripto paralarını zararda tutuyor. Bazılarını portföylerinde daha büyük bir kayıp oluşmadan önce satmaya zorluyor” dedi. Satışlara rağmen, balinalar hala küçük yatırımcıların 4 katından fazla olan yaklaşık 10 milyon BTC’ye sahipler. Aşağıdaki grafik, dumping eğilimi devam ederse, bireysel yatırımcıların balina sahiplerini geçebileceğini gösteriyor. Uzmanlara göre bu, ağ için net bir pozitif olacak. Çünkü daha fazla para adil bir şekilde dağıtılacak ve uzun vadede volatiliteyi azaltacaktır.

Pin