Pelosi’nin Tayvan ziyareti, JOLTS anketi, Nomad’e hack saldırısı – Piyasalarda neler oluyor?

Yazar – Geoffrey Smith 

Investing.com – Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyareti, ABD-Çin arasında çatışma riskini artırırken Çin borsaları altüst oldu. Çalışma Bakanlığı, Haziran ayına ait aylık İş Olanakları ve İş Gücü Devir Anketini (JOLTS) paylaşacak. Avustralya faizlerde 50 baz puanlık artış yoluna gitti. Petrol, Tayvan’la ilgili korkular nedeniyle düşüş yaşadı ancak BP (NYSE:BP) ve ABD’nin iki büyük kayaç petrol üreticisi güçlü raporlar paylaştı. Ve kripto alanında bir hack saldırısı daha; Nomad saldırıya uğradı.

2 Ağustos Salı günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Pelosi’nin Tayvan ziyareti, piyasalarda gerginliğe yol açtı

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, birkaç saat içinde iniş yapmış olacağı Tayvan’a doğru yola çıktığı için Asya borsaları altüst oldu ve risk varlıkları genel olarak zarar gördü.

Pelosi, yaklaşık 30 yıldır Tayvan’ı ziyaret edecek olan ABD’li en kıdemli politikacı ve bu gelişme Pekin’den öfkeli bir yanıtla karşılık buldu. Salı günü Pekin, ada yakınlarına savaş uçağı gönderdi.

Pekin’in “buna kayıtsız kalmayacağı” yönündeki tehdidinin, askeri bir tür çatışmaya yol açabileceği korkuları nedeniyle Çin borsaları, %2’den fazla değer kaybetti. Raporlara göre Çin’in silahlı kuvvetlerinin büyük bir bölümü, yüksek alarma geçirildi.

2. JOLTS iş gücü piyasasında soğuma mı gösterecek?

Çalışma Bakanlığının aylık JOLTS raporu TSİ 17.00’da paylaşılacak.

Anket bir miktar geriye dönük olsa da iş piyasasının ne hızda soğuyabileceğine dair fikir sunabilir. Mayıs ayında 11,254 milyon olan iş açığının, Haziran ayında 11 milyona düşmesi bekleniyor. Bu, Kasım ayından beri görülen en düşük seviye olacaktır. İlgi çekecek diğer gösterge ise insanların yeni iş bulma konusunda güvenini gösteren “işten ayrılma oranı” olacak.

Anketin bitiş tarihinden bu yana işe alımları yavaşlatan veya durduran şirketlerle ilgili birçok rapor paylaşıldı.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, piyasa kapandıktan çok sonra konuşma yapacak. Küresel parasal sıkılaştırma döngüsü ise 50 baz puan artışla art arda üçüncü ayda da faizleri yükselten Avustralya ile devam ediyor.

3. Pelosi’nin ziyareti nedeniyle borsalar düşüşte; çip üreticilerinin kazanç raporları ve M&A faaliyetleri de ilgi odağında

Çin’in Pelosi’nin ziyaretine yönelik olası tepkisiyle ilgili endişeler nedeniyle ABD borsaları bir nebze düşüşle açılacak.

Dow Jones 180 puan düşerken S&P 500 %0,8 ve Nasdaq 100 %1,0 değer kaybetti.

Çip üreticisi Advanced Micro Devices (NASDAQ:AMD), kazanç cephesinde başı çekiyor. Caterpillar (NYSE:CAT) piyasa öncesinde rapor sunacak. Dupont önemli bir çıkış yakalarken &P Global (NYSE:SPGI), Marriott, Molson Coors (NYSE:TAP) ve Zimmer Biomet de yükseliş halinde.

Piyasa kapandıktan sonra PayPal (NASDAQ:PYPL), Starbucks (NASDAQ:SBUX), Gilead (NASDAQ:GILD) ve Airbnb gibi isimlere AMD de katılacak.

Bu arada Cowen için Toronto Dominion’ın anlaşmaya yaklaştığı yönündeki raporlar ile M&A (birleşme ve satın alma) faaliyetlerinde de hareketlilik olacak.

4. Nomad köprüsü patladı

Kripto token’lerini farklı blok zincirleri arasında tahsis etmek için bir köprü protokolü olan Nomad, Pazartesi günü önemli bir hack saldırısına uğradı. Güvenlik firması PeckShield’a atıf yapan çeşitli raporlara göre güvenlik açığı nedeniyle yaklaşık 200 milyon dolar çalındı.

Saatlerce süren, çoğunlukla küçük gruplar halinde çok sayıda hesap tarafından yapılan bir saldırıyla sistemdeki fonlar boşaltıldı.

Köprülere yönelik saldırılar bu yıl sıklaştı. Bazı tahminlere göre şimdiye kadar yaklaşık 1 milyar dolar kayboldu. Bu eğilim, bu yıl şimdiye kadar zayıf risk yönetimi ve şüpheli iş modelleri hakkında can sıkıcı bir ifşaat dalgası yaşayan sektörün prestijini daha da sarsıyor.

5. Petrol 100 doların altında düşmeye devam ederken gözler API stok raporunda

Piyasalar ABD ve Çin arasında bir çatışma riskiyle fiyatlanırken ham petrol fiyatları da diğer risk varlıklarıyla birlikte düştü. Pelosi’nin ziyareti şiddetli bir olay olmadan bitse bile bu süreç, ABD-Çin ticaret ilişkilerinde herhangi bir gelişmeye yönelik ilerlemeyi baltalama, dolayısıyla küresel büyümeyi daha da yavaşlatma riski taşıyor.

WTI %0,9 düşüşle 93,02 dolar olurken Brent %1,0 azalarak 99 dolara geriledi.

Dün petrol devi BP, büyük kazanç paylaşan son isim oldu ve ikinci çeyrek sonuçlarının ardından temettüsünde ve geri alım programında büyük bir artış yaptı. Bunu takiben Diamondback (NASDAQ:FANG) ve Devon Energy (NYSE:DVN) kazançları da beklentileri aştı.

Amerikan Petrol Enstitüsünün (API) stok verileri, her zamanki saatinde paylaşılacak.