Tesla ile yeni anlaşmalar üzerine Çin’de batarya malzemesi tedarikçilerinin hisseleri yükseldi

Yazar – Ambar Warrick

Investing.com— Çin’de batarya malzemesi tedarikçileri Zhejiang Huayou Cobalt Co Ltd (SS:603799) ve Cngr Advanced Material Co Ltd (SZ:300919), elektrikli otomobil üreticisi Tesla (NASDAQ:TSLA) ile ayrı ayrı tedarik anlaşmaları imzaladıktan sonra hisseleri değer kazandı.

Zhejiang Huayou hisseleri yaklaşık %9 artarken CNGR hisseleri %6 üzerinde artış yaşadı. Her iki firma da Tesla’nın resmi tedarikçileri olarak listelenirken yeni anlaşma ile Tesla’ya satışları artacak.

Zhejian Huayou Tesla’ya 2022-2025 yılları arasında malzeme tedarik edecekken CNGR’nin anlaşması 2023-2025 arasını kapsayacak. Şanghay’da büyük bir üretim merkezi ile Tesla’nın Çin’de önemli bir varlığı var.

Tesla Model Y, Çin’de en çok satılan binek araçları arasında. Şanghay’daki COVID-19 karantinaları nedeniyle CEO Elon Musk, çalışanları daha fazla çalışmaya ve zor bir çeyreği telafi etmeye çağırmıştı.

Tesla’nın batarya malzemesi tedarikçileriyle yaptığı yeni anlaşma, birçok otomobil üreticisinin elektrikli araçlara döndüğü bir ortamda yapılıyor. Bu dönüşün, batarya üretiminde kullanılan malzeme arzını baskılaması bekleniyor.

Zhejiang Huayou, Zehiang’daki sitelerden ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nden kobalt sağlıyor. Firma ayrıca iPhone üreticisi Apple Inc’in (NASDAQ:AAPL) kobalt tedarikçisi.

Temmuz ayında firma, yeni F-150 elektrikli kamyonu ile elektrikli araç portföyünü artırmak isteyen Ford Motor (NYSE:F) Co ile de tedarik anlaşması imzalamıştı.

CNGR’in Kongo, Zambiya ve Kanada’da kendi siteleri var ve ABD, Avrupa ve Asya’nın bir bölümündeki müşterilere satış yapıyor.

Zhejiang Huayou ve CNGR hisseleri genel Çin borsalarını geride bıraktı. Shanghai Shenzhen CSI 300 endeksi yaklaşık %0,5 artış yaşadı.