Avrupa’da hizmet sektörü yılın en zayıf dönemini geçiriyor

Investing.com – İtalya’da beklenti altında kalan PMI rakamları Almanya ve Fransa’da ise beklentilerden iyi geldi.

Büyüme öncü verileri olan PMI rakamları bugün açıklandı. Euro Bölgesi’nde son bir yılın en düşük seviyesine gerileyen hizmet PMI, Temmuz’da 50,6’dan 51,2’ye çıktı ve son ayda bölgede hizmet sektöründe canlanma olduğunu gösterdi.

Bölgenin en güçlü ekonomisi olan ve yılın ikinci çeyreğinde büyüme gösteremeyen Almanya’da hizmet PMI, geçen ay 50,0 eşiği altına inerek daralma bölgesine girmişti. Sektördeki daralma ikinci ayda da devam etti. Satın alma tarafında da benzer bir düşüş yaşandı geçen ay ve sektör iki yılın en kötü ayını geçirmesinin ardından Temmuz’da %48,1 ile değişim göstermedi.

Fransa ikinci çeyrekte %5 büyüme göstererek pozitif kaldı. Ülkede hizmet sektöründe ivme kaybı var, fakat 50,0 eşiği son ayda da korundu.

Ekonomisinde turizm gelirleri ve hizmet sektörünün payının büyük olduğu İtalya’da sektör yılın en kötü dönemini geçirdi ve daralma bölgesine geçti.

Euro Bölgesi ülkelerinde hizmet sektöründeki zayıflığın devam etmesinin en büyük nedeni olarak Rusya-Ukrayna savaşı gösteriliyor. Bölgeye olan yakınlığın yanında uygulanan yaptırımlar ve artan maliyetler sektörde yılın en zayıf döneminin yaşanmasına sebep oluyor.

İngiltere’de de aynı koşullara bağlı zorluk söz konusu. Ülkede hizmet sektörü Şubat 2021’deki daralma sonrası en düşük seviyede.

Yazar: Deniz Engin