Solana Vurgunu Büyüyor! İşte Yaşananlar ve Çalınan Coinler

Yaklaşık 8.000 Solana (SOL) cüzdanı, şüpheli bir saldırı sonucunda boşaltıldı. Ekipler, olayın temel nedenini araştırmakta.  Bu yazımızda, saldırıya yönelik en son gelişmeleri ve etkilenen coin’leri aktaracağız…

8.000 Solana cüzdanı hacklendi

Bilgisayar korsanları, devam eden bir saldırıda binlerce Solana cüzdanını boşalttı. Saldırganların layer 1 Blockchain’in cüzdan kullanıcılarından para çaldıklarına dair raporlar Çarşamba günü erken saatlerde Twitter’da ortaya çıktı. Hasarın tam ölçeği bilinmemekle birlikte, Solana, en az 8.000 cüzdanın etkilendiğini doğruladı. Solana Vakfı, olayı araştırdığını gece saatlerinde tweetledi.  Bilgisayar korsanları hem Phantom hem de Slope cüzdan kullanıcılarını hedef aldı. Her iki ekip de olayı araştırdıklarını doğrulamak için açıklamalar yaptı.

Phantom “ekip bunun Phantom’a özgü bir sorun olduğuna inanmadıklarını” söyledi. NFT pazaryeri Magic Eden ayrıca “yaygın bir SOL istismarını” araştırdığını söyledi. SOL kullanıcılarını herhangi bir şüpheli bağlantı için cüzdan izinlerini iptal etmeye çağırdı. Aynı şekilde Star Atlas da kullanıcıların varlıklarını soğuk cüzdana çekmesi gerektiğini belirtti.

Solana’nın CEO’su, kullanıcıları bilgi vermeye çağırdı

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere, donanım cüzdanlarının etkilenmediğini belirtti. Şu anda mevcut olan bilgilere dayanarak, Solana Labs iletişim lideri Austin Federa, “potansiyel bir tedarik zinciri saldırısının” suçlanabileceğini söyledi. Bazı Ethereum TrustWallet kullanıcılarının etkilendiği bildirildi. Ancak aynı ihlalin bir parçası olarak hedeflenip hedeflenmedikleri hala belirsiz.

Solana Labs kurucu ortağı ve CEO’su Anatoly Yakovenko da olay hakkında yorum yaptı. Etkilenen kullanıcıları bilgi vermeye çağırdı. Çünkü, hedeflenen cüzdanların çoğunun 6 aydır hareketsiz olanlardan oluştuğu belirtilmekte. Solana Vakfı ayrıca, etkilenen kullanıcılardan, olayı araştıran mühendislerin temel nedeni bulmasına yardımcı olmak için bir anket doldurmalarını istedi. Milyonlarca dolar olduğuna inanılsa da, çalınan toplam tutar hala bilinmiyor. SOL, saldırıdan zarar görmüş durumda. Son 24 saatte yüzde 5’e yakın kayıp gördü.

Hangi coin’ler çalındı?

Solana hackinde çalınan varlıkların çoğunun SOL ve USD Coin’den oluştuğu belirtilmekte. SOL, istismarın mobil ve gezgin uzantılarını etkilendiğini açıkladı. Ancak donanım cüzdanlarının etkilendiğine dair bir işaret olmadığını söyledi. Solana, mühendisleri ve güvenlik firmalarıyla hala soruşturma yürütmekte. Kripto güvenlik firması PeckShield, saldırının tahmini 8 milyon dolarlık kayıpla sonuçlandığını söyledi.

Solana tabanlı kripto cüzdanı Phantom, durumun Phantom’a özgü bir sorun olmadığını söylemişti. Ancak projenin “SOL cüzdanını etkileyen olayı değerlendirdiğini” belirtti. Gerçeği bulmak için ekosistemdeki diğer ekiplerle yakın bir şekilde çalıştığını” söyledi.  Kripto güvenlik firması OtterSec, bu çalınan cüzdanlardan yapılan işlemlerin gerçek sahipler tarafından imzalandığını ve özel bir anahtar sızıntısı olduğunu belirtti. Bu açığın ETH kullanıcılarını da etkileyebileceğini söyledi.