Bitcoin’den Çıkan Kurumsal Para Bu 6 Altcoin’e Aktı!

CoinShares, yılbaşından bugüne fon akışlarını ortaya koyan ‘Bu haftanın Dijital Varlık Fonu Akışları Raporu’nu paylaştı. Dijital varlık yatırım ürünleri, geçen hafta toplam 3 milyon dolar tutarında giriş gördü. Lider kripto Bitcoin’den (BTC), toplam 8,5 milyon doları tutarında çıkış oldu. Bununla birlikte lider altcoin Ethereum (ETH), toplam 16 milyon dolar tutarında giriş gördü. Ethereum ile birlikte beş altcoin daha ETH kadar olmasa da fon çekmeyi başardı.

Kripto varlık yatırım ürünleri bu hafta da giriş gördü

Dijital varlık yatırım ürünlerine, geçen hafta toplam 3 milyon dolar tutarında giriş oldu. Bu da toplam 529 milyon dolar tutarındaki girişlerin art arda 6. haftasını işaret etti. Ayrıca, yönetim altındaki toplam varlıkların (AuM) %1,7’sini temsil etti. 2022’nin ikinci çeyreğinde fiyatlardaki düşüşe rağmen, başta altcoin projelerinde olmak üzere 32 yeni yatırım ürünü piyasaya girdi. Bu, yalnızca 2021’in 4. çeyreğindeki 33 ürün lansmanlarının zirvesinden sonra ikinci oldu.

Pin

Bölgesel bazda ABD ve Almanya kayda değer fon çekti

Toplam 30 milyon doları tutarında çıkış gören Kanada hariç tüm bölgelerde küçük girişler oldu. ABD ve Almanya’da sırasıyla 17 milyon dolar ve 8 milyon dolar tutarında kayda değer girişler görüldü.

Pin

Bitcoin’den fon çıkarken lider altcoin giriş gördü

Bitcoin, toplam 8,5 milyon doları tutarında çok küçük çıkışlara tanık oldu. Bununla birlikte, short Bitcoin yatırım ürünleri toplam 7,5 milyon doları tutarında rekor bir çıkış gördü. Bu da ve art arda ikinci hafta için yatırımcıların Bitcoin fiyatlarının düştüğüne inandığını öne sürüyor.

Lider altcoin Ethereum, toplam 16 milyon doları tutarında fon çekti. Böylece, art arda 7 haftalık toplam 159 milyon dolar tutarında girişin keyfini çıkarıyor. Uzmanlar, yatırımcı duyarlılığındaki bu dönüşün, Ethereum’un Proof of Work’tan (PoW) Proof-of Stake’e (PoS) geçeceği The Merge zamanlamasının daha net olmasından kaynaklandığını söylüyor.

Pin

Ethereum Blockchain’in kurucu ortağı Vitalik Buterin, Merge tamamlandıktan sonraki yıllarda Ethereum için beklentilerini açıkladı. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Buterin, Merge’den sonra, Ethereum’un yalnızca kabaca %55 oranında tamamlanacağını doğruladı. Ayrıca, bu yükseltme ile Ethereum için bir başka atılım, işlemleri daha hızlı ve daha ucuza işleme yeteneği.

Fon çekmeyi başaran diğer altcoin projeleri

Ethereum ile birlikte fon çekmeyi başaran altcoin projeleri ise Solana (SOL), Cardano (ADA), Binance ve Ripple (XRP) oldu. Ayrıca mult-asset (çoklu varlık) yatırım ürünleri de giriş gördü. İyileşmeye rağmen, trade hacimleri, yıl başından bugüne kadar olan haftalık ortalama 2,4 milyar dolara kıyasla, bu hafta için 1,1 milyar dolarda oldukça düşük kalıyor. Uzmanlar, daha önceki yıllarda da benzer bir eğilim görüldüğünden düşük katılımın mevsimsel olduğunu düşünüyor.