Borsa İstanbul, bankaların desteğiyle yükselişini hızlandırdı

Investing.com – Dün günü rekor seviyeden kapatan BİST 100 bugün de 2.877 puana çıkarak TL bazında rekor kırdı. Endeks dolar bazında ise 160 seviyesine çıkarak 22 Haziran sonrası en yükseği gördü.

ABD’de TÜFE’nin ardından ÜFE’nin de düşüş göstermesi Eylül’de Fed’in 50 baz puan ile son iki aydaki agresif faiz artışını azaltacağı beklentisi kuvvetlendi. Küresel endekslerin bugün yaşadığı yükselişe yurt içi endeksler de eşlik etti.

Bankalardaki hareket dikkat çekti

Hafta başında rekor tazelemesinin ardından kısa süreli soluklanma gösteren bankalar, dün ve bugün yükselişini hızlandırdı. Endeks bugün 2.586 puan ile yeni seviyeyi gördü. Aylık yükseliş de %20’ye yaklaştı.

Borsanın en önemli endekslerinden olan sanayi, bugün 4.762 puan ile Haziran’da görülen seviyeye de aşarak rekor tazeledi. Endeks içinde yer alan hisselerden bugün BARMA, DMSAS, IZMDC ve MEGAP yükselişte ilk sırayı aldı.

Bu hafta 206,42 puana çıkarak rekor kıran elektrik endeksi, dün ve bugün negatif ayrışıyor. Fakat endeksin bu yılki yükseliş oranı %100’ü geçti.

Şubat-Haziran dönemini düşüşle geçiren turizm endeksi toparlanma çabası içinde. Fiyat bugün 499 puana çıkarak 22 Mart sonrası en yüksek seviyeyi görmesinin ardından son işlem saatinde %1,5 düşüş yaşıyor.

Yazar: Necdet Erginsoy