JPMorgan: Ethereum’dan Çıkanlar Bu Altcoin’e Geçecek!

Amerikan yatırım bankası ve danışmanlık firması JPMorgan, ETH hakkında çeşitli açıklamalar yaptı. Buna göre danışmanlık devi, madencilerin Ethereum’dan, Ethereum Classic’e geçeceğini öngörüyor. Bilindiği üzere Ether, Eylül ayındaki Merge yükseltmesiyle Proof-of-Work’ten Proof-of-Stake mekanizmasına geçiş yapacak. Böylece, ağın güvenliğini madenciler yerine doğrulayıcılar sağlayacak.

“Madenciler Ethereum ağını terk ediyor”

JPMorgan’a göre Ethereum madencileri, ağ, bir PoW sisteminden bir PoS konsensüs mekanizmasına geçtikten sonra ani bir değişiklikle karşı karşıya kalacak. Ethereum’un Merge yükseltmesiyle birlikte, madencilerin rolleri sona erecek. Bu nedenle, madenciler, şimdiden yeni bir altcoin projesine geçiş yapmaya başladı. Merge olarak da bilinen bu geçiş, Blockchain için planlanan beş yükseltmeden ilki. Ayrıca, Eylül ayında yayınlanması planlanıyor. ETH madenciliğine, Bitcoin madenciliği için kullanılanlardan daha esnek olan teçhizatlar hâkim. Ayrıca bu teçhizatlar, diğer altcoin’ler için madencilik yapmak üzere daha kolay yeniden yapılandırılabiliyor. Temel olarak bahsi geçen donanımlar, GPU bazı olarak Ether ağında yer alıyor.

Pin

GPU donanımları, Ethereum Classic, Ravencoin ve Ergo gibi uyumlu altcoin’lerde de çalışıyor. Sonuç olarak, Ethereum’un PoS’a geçişiyle madencilik teçhizatlarının bu altcoin’lere geçmesi muhtemel. Banka, Ether (ETH) madenciliğinin kârlılığı nedeniyle popüler olduğunu söylüyor. Ardından diğer kripto para birimlerinin madenciliğine geçişin bir darbe anlamına gelebileceğine dikkat çekiyor. Buna ek olarak, büyük madencilik havuzlarının farklı bir altcoin’e ani akışı, yerleşikler için marjları sıkıştırma potansiyeli taşıdığını söylüyor. ASIC teçhizatlar kullanan bu Ether madencileri, Ethereum Classic’in (ETC) ötesinde birkaç alternatife sahip. JPMorgan, ETC madencilerinin, Ether’in PoS geçişinin ana yararlanıcıları arasında olabileceğini söylüyor. Bunun nedeni olarak, Ethereum 2.0’da doğrulayıcı olmaya karar veren ETH madencilerinden elde edilmesi muhtemel ikinci el madencilik teçhizatlarındaki artışı gösteriyor.

“ETC’nin hash oranı gittikçe artıyor”

Banka, Temmuz ortasından bu yana hash oranında gözle görülür bir artış yaşandığını ifade ediyor. Bu hash oranı artışının, Ethereum Classic’e madenci geçişinin gerçekleştiğine dair işaretler olduğunu söylüyor. Bazı yatırımcılar ayrıca ETC’yi “PoW’dan PoS’a geçiş sırasında Ethereum blok zincirindeki olası bozulmalara karşı bir korunma” olarak görüyor. Ethereum’un PoS’a geçmesinden sonraki en olası sonuç, madencilerin donanımlarını GPU madenciliğini destekleyen farklı ağlara dağıtması olacaktır. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere Merge yükseltmesinin sorunsuz olması bekleniyor.

Ethereum Classic fiyatı yükselişte

Uzun zamandır sabit bir fiyatla hareket eden ETC, son dönemde yükseliş yapıyor. Buna göre kripto para son 24 saatte %12,56 değer kazandı. Değer artışının arkasında büyük ölçüde Ethereum Merge yükseltmesi yer alıyor. Madencilerin, PoS’a geçiş öncesinde ETC’ye geçmesi, fiyatın yükselişini körüklüyor gibi duruyor.

Pin