Borsa İstanbul, haftaya yükselişle başladı

Investing.com – Borsa İstanbul’da pozitif açılış sonrası alımlar, gün boyu devam etti. BIST 100 endeksi, haftaya 2.605 puandan güne başladıktan sonra kapanışa doğru yüzde 2,4’a yakın yükselişle 2.650 puan bandına yükseldi. 

Son iki haftadır yükselişine devam eden BIST 100 endeksi, haftanın ilk günündeki talep artışıyla, 8 Haziran’daki rekor seviyesi, 2.684 puana yaklaşıyor. Endeksin, 2.650 puan seviyesinde kapanış yapması durumunda BIST 100’de en yüksek günlük kapanış rekoru yenilenmiş olacak.

Küresel piyasalardaki son duruma göre Avrupa borsaları, bugün daha çok yatay hareket etti. ABD borsaları ise açılışta karışık bir seyre sahipti. Nasdaq, sabit kalırken Dow Jones, yüzde 0,17 ve S&P 500, yüzde 0,3 düşüşe sahipti. Asya borsaları ise günü artıda kapattı. ABD ve Avrupa vadelileri ise haftanın ilk gününde karışık bir seyre sahipti.

Yurt dışı piyasalarından pozitif ayrışan Borsa İstanbul’da bugün öne çıkan sektörler, yüzde 3’ün üzerinde yükselen holding, yüzde 2,7 artan perakende ticaret ile bugün yüzde 2,5 oranında yükselen BİST 30endeksi oldu.

Kapanışa doğru ekside olan sektör bulunmazken gayrimenkul yatırımları ile odun, kağıt ve baskı sektörlerine dahil hisseler, bugün ortalamada en az talep gören hisse senetleri oldu. Holding hisseleri, bugün borsayı yukarı taşırken bankalar da yüzde 2,3 oranında değer artışıyla yükselişe katkı sağladı. 

Günün öne çıkan hisse senetleri

Borsa İstanbul’un son saatinde Emlak Konut (EKGYO), Yapı Kredi (YKBNK), Şişecam (SISE), Türk Hava Yolları (THYAO) ve SASA (SASA), en yüksek işlem hacmine sahip hisse senetleriydi. 

Bugün en çok değer artışı gören hisse senetleri, tavan fiyatından işlem gören Yibitaş ile birlikte şu an yüzde 9,95 değer artışı görülen Flap Kong (FLAP), Girişim Elektrik (GESAN), Can2 Termik (CANTE), Özerden Plastik (OZRDN) ve SAN-EL Mühendislik (SANEL) oldu.

Haftanın ilk gününe de yükselişle başlayan Borsa İstanbul’da bugün piyasanın tersine hareket ederek en çok kaybettiren hisse senetleri, yüzde 9 bandında değer kaybeden Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (SNGYO), İmaş Makina Sanayi (IMASM), Kızılbük Gayrimenkul (KZBGY) Doğan Burda Dergi (DOBUR), Yayla Enerji (YAYLA) ve Diriteks (DIRIT) oldu. 

Yazar: Günay Caymaz