Borsa İstanbul rekor seviyeden açıldı

Investing.com – Dün 2.802 puan ile TL bazında rekor tazeleyen BIST 100 endeksi, güne 2.795 puandan başladı. Bu seviye hem dünkü kapanış hem de bugünkü açılış bazında en yüksek işlem seviyesi oldu.

Mayıs ve Temmuz aylarındaki düşüşlerde önemli 2.400 puan eşiği altında kalıcı olmayan endeks, 2.680 direncini de aştı ve bu hafta yeni zirveleri gördü. Endekste yaşanacak olası geri çekilmelerde 2.645 puan ilk destek noktası olarak izleniyor.

Küresel ekonomiye dair yavaşlama beklentileri bu yıl endekslerde kayıp yarattı. Son haftalarda ise yılın kalanına dair iyimser beklentilerin oluşması risk iştahını da artırdı ve endeksler bu beklentilerle pozitif görünüm sergiliyor. Özellikle ABD’de tarım dışı istihdamın beklentilerin iki katını da aşmasıyla yükseliş sürüyor.

Risk iştahının yerine geldiği bugünlerde BIST 100, özellikle bankaların desteğini aldı. Dünden itibaren ise bankalardan holding, sanayi ve hizmet endekslerine sirayet eden, yani çoğunluğa yayılan bir yükseliş var.

Piyasalar ABD’den gelecek enflasyon verisine odaklandı. 41 yılın zirvesinden yaşanacak düşüş Fed’in bundan sonrası için daha yavaş ilerleyeceği düşüncesini destekleyebilir. Bu olasılıkta dünya endekslerindeki pozitif hava korunabilir. Güçlenen risk iştahı yurt içi endekslerdeki alımların da devam etmesini sağlayabilir.

Yazar: Deniz Engin