SEC 9 Altcoin İçin Menkul Kıymet Dedi: Ünlü Şirket Satış Yaptı!

Ark Invest CEO’su Cathie Wood Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Coinbase hisselerinden bahsetti. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Coinbase’de işlem gören dokuz altcoin projesini kayıt dışı menkul kıymetler olarak etiketlemesinin, firmanın kripto para borsasında sahip olduğu hisselerin bir kısmını satmasına neden olduğunu doğruladı. İşte detaylar…

Ark Invest, Bitcoin ve altcoin borsası Coinbase’in hisselerini sattı

CEO, Bloomberg’e göre, SEC’in sadece birkaç gün önce gelen iddiasının kripto endüstrisi için bir dereceye kadar düzenleyici “belirsizliği” tetiklediğini söyledi. 26 Temmuz’da Ark Investment, Coinbase’de 75 milyon dolar değerinde 1.4 milyonun üzerinde hisse sattı. Fonun web sitesine göre, Wood’un şirketi hala Coinbase’te 451 milyon doların üzerinde hisseye sahip. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere Ark Investment, Nisan 2021’de Nasdaq’ta piyasaya çıktığından beri Coinbase hissesi satın alıyor. Bloomberg’e göre, Haziran ayı sonu itibariyle Ark Invest, 8.95 milyon hisseye sahipti. Yani, Coinbase’in üçüncü en büyük hissedarıydı.

Pin

SEC’nin Coinbase’i “kayıtsız menkul kıymet satışıyla” suçladığı dokuz altcoin var. Bunlar AMP, DDX, DFX, KROM, LCX, RGT, RLY, POWR ve XYO’dan oluşuyor. Wood, bu hamleyi Shopify’daki hisse fiyatlarının düşüşü ve Coinbase’in düzenleyicilerle nasıl başa çıkacağı konusundaki kafa karışıklığı nedeniyle olumlu bir alternatif gibi göründüğü için yaptığını söyledi. Wood, finans haber servisine, şirket bunları kaydetmemeye karar verirse Coinbase’in borsadan kaç token çıkarmak zorunda kalacağını sordu. Ayrıca bunu yaparsa şirketin iş modelinin nasıl etkilenebileceğini sorguladığını söyledi.

“Insider trading” suçlamaları, şirketin kararını etkilemedi

Ayrıca, SEC’nin insider trading planını yürüttüğü iddiasıyla bireylere yöneltilen suçlamalara da işaret etti. Bunların, Ark Investment’ın Coinbase’deki hisselerini satma kararını etkilemediğini de açıkladı. Davada suçlanan kişilerden biri, borsada yeni listelenecek tokenler hakkında önceden bilgisi olan eski bir Coinbase ürün yöneticisi. Firma, Coinbase’deki bazı hisselerini sattığını duyurduğundan beri, borsanın hisse senedi fiyatı yüzde 84 artmış durumda. Yani, 97.67 dolara yükseldi. Ancak Coinbase, 26 Temmuz’da 52.93 dolar seviyelerindeydi.

Pin

Hisse senedi kısa süre önce Coinbase’in varlık yöneticisi Blackrock ile bir anlaşma imzaladığı haberleriyle yükseldi. Borsa, Blackrock’ın Aladdin platformunda kurumsal yatırımcılara kripto para ticareti teknolojisi sağladığını duyurdu. Coinbase, hisse senedi fiyatında son zamanlarda güçlü kazançlar elde etmiş olsa da, şirketin hisseleri geçen yıl Wall Street’te hisse başına yaklaşık 251 doları buluyordu. Ancak bu yılın başından bu yana yüzde 61 düştü.