Dikkat: Popüler Altcoin “Haberi Sat” Olayı Görebilir!

Türev veriler, Ethereum rallisinin aniden bir ‘haberi sat’ etkinliğiyle sona erebileceğini gösteriyor. Lider altcoin, yaklaşan merge eşliğinde 27 Temmuz’dan bu yana rallisini sürdürüyor.

Altcoin yatırımcıları merge haberini satın alırken uzmanlar düzeltme ihtimaline karşı uyarı veriyor

Ethereum merge yükseltmesinden önce kripto para piyasası cazibe merkezi olmaya devam ediyor. Ancak, bazı analistler merge sonrası olası bir fiyat düzeltmesine dikkat çekiyor. Bloomberg’in Ağustos ayında bildirdiği üzere, türev piyasalar özellikle yatırımcıların Eylül güncellemesinden önce bir ralli öngören alım opsiyonlarına yöneldiğini gösterirken, vadeli işlemler ve opsiyonlar yatırımcıların bir “haberi sat” senaryosunda değerin düşmesini beklediklerini gösteriyor.

Özellikle yatırımcılar, Ethereum’un yaklaşık 2.200 dolara yükselmesini bekliyor.

Pin

Geri çekilme beklentisi

İlginç bir şekilde, 15 Eylül civarına revize edilen merge sonrasında aşağı yönlü bir eğilim var. Bu nedenle, bazı yatırımcıların merge sonrası düşüş beklediği sonucuna varabiliriz. Glassnode analistleri beklentileri şöyle özetliyor:

Merge sonrası, önemli ölçüde daha yüksek volatilite ile fiyatlanıyor, bu da yatırımcıların merge sonrası ‘haberi sat’ opsiyonu koruması için prim ödediğini gösteriyor.

İlk duyurudan bu yana ralli yapsa da, merge’den sonrası için Ethereum’un fiyat hareketlileri hala belirsiz. Özellikle Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, tarihin 15 Eylül olarak revize edildiğini doğruladı. Bu satırda, Rager isimli Twitter kullanıcısı, merge’ün revizyonu nedeniyle Ethereum’un tırmanmadan önce bir miktar geri çekilme kaydedeceğini öngörüyor.

ETH türev verileri rallinin soğuduğunu gösteriyor

Ek olarak, yazılım güncellemesiyle ilgili beklenti, Ethereum’un seçeneklerinin açık faizinin karşılığında 6,6 milyar dolarlık yüksek bir değere ulaşmasına ve Bitcoin’i (BTC) ilk kez geçmesine neden oldu. Glassnode’dan gelen veriler, tarihte ilk kez ETH opsiyon faizinin BTC faizini aştığını gösteriyor. Glassnode’un açıkladığı gibi:

Tarihte ilk kez, 6,6 milyar dolarlık ETH opsiyon Açık Faizi, 4,8 milyar dolarlık BTC açık faizini aştı. Bu, yatırımcıların merge’ün Eylül ayı ortasında planladığı çağrı seçenekleriyle büyük pozisyonlar almasının bir sonucu gibi görünüyor.

Pin

Ethereum merge ve altcoin piyasası için olası yan etkileri

Diğer yandan, Aave’nin geliştirici ilişkileri başkanı Marc Zeller, merge’ün gözden kaçan bazı potansiyel etkileri hakkında uyarıyor. Zeller’e göre:

Merge gerçekleştiğinde, Uniswap ve diğerlerinin Ethereum POW’daki boş likidite havuzlarına kadar her PoW bloğunu anında bulabilecek önden çalışan botlar olacak. Amaç, mümkün olduğu kadar çok token satmak – Ethereum PoW chain’de bir tür değere sahip olabilecek tek varlık olan çok sayıda EthPOW elde etmek.

Pin

Bu arada, tüm Ethereum topluluk üyelerinin yükseltmeyi desteklemediğini belirtmekte fayda var. Hoşnutsuz geliştiricilerin, PoW ağını korumak için Ethereum’u fork yoluyla ayıracağına dair spekülasyonlar masada. Ancak Buterin, madencileri bunun yerine Ethereum Classic’e (ETC) geçmeye çağırıyor. Ayrıca, bir fork’un Ethereum’u önemli ölçüde etkilemeyeceğine dair güvenini dile getirdi. Kriptokoin.com olarak Buterin’in açıklamalarını bu yazıda aktardık.