Dogecoin Ekibi DOGE Yatırımcılarını Uyardı!

Popüler meme coin’i Dogecoin (DOGE) ekibi, resmi Twitter hesabından, sosyal medya platformunda dolaşan yeni bir dolandırıcılık hakkında bir uyarı yayınladı.

Dogecoin ekibi, dolandırıcılık konusunda uyarı yaptı

Dolandırıcılar, meme coin’iyle ilgili ‘zorluklar, şikayetler veya sorunlar’ yaşayanlar için bir teknik destek hizmeti veriyormuş izlenimi uyandırıyor. Sahte hesapla iletişime geçtikten sonra kullanıcılar, teknik sorunlarını çözmek için kendi seed (tohum) cümlelerini girmelerini isteyen sahte bir cüzdan kurmayla kandırılıyorlar. Banka dolandırıcılığını andıran yöntemle yatırımcıların cüzdanına erişim imkanı veren bilgileri elde ediliyor.

Dolandırıcılık konusundan haberdar olan Dogecoin ekibi, yatırımcıların bu tuzağa düşmemesi için acil bilgilendirme yayınladı. Resmi Dogecoin hesabı, kullanıcıların kriptonun temel kuralı olmaya devam eden tohum ifadelerini veya hesap bilgilerini asla paylaşmamaları gerektiğini vurguladı. Dogecoin resmi Twitter hesabından şu paylaşımı yaptı:

Dogecoin Desteği gibi davranan hesaplarla ilgili yeni bir dolandırıcılık girişiminden haberdar olduk. “Dogecoin Resmi Desteği” yoktur. Ayrıca, sizden asla bir T r U s T Cüzdanı oluşturmanızı veya kişisel seed ifadelerinizi veya hesap bilgilerinizi istemeyiz. Lütfen onları rapor edin.

Burada dikkat çekici bir husus ise hemen göze çarpıyor. Söz konusu ‘Dogecoin Desteği’ sahte hesabı 2012 yılında oluşturmuş. Ancak bildiğiniz üzere, köpek temalı Bitcoin parodisi meme coin’i 2013 aralık ayında dünyaya geldi.

Dolandırıcılar neden DOGE yatırımcılarını hedef alıyor?

Uzmanlar, DOGE yatırımcılarının hedef alınmasına farklı bir yönden de yaklaşıyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere DOGE, Tesla CEO’su Elon Musk’ın devreye girmesiyle popülerlik kazandı. Daha sonra meme coin’in popülaritesinde 2021’de büyük bir artış oldu. Bu hype sırasında çoğunlukla deneyimsiz spekülatörler olan holder’lar, dolandırıcılar için kolay bir hedef haline geldi.

Pin

Bununla birlikte, küçük çaplı dolandırıcılıklarla sonuçlanan bir dizi Dogecoin suistimali oldu. Kripto para dedektifi Elliptic kısa süre önce deep web’deki yasa dışı faaliyetlerde Dogecoin işlemlerini inceledi. Bu işlemlerde keskin bir artış olduğunu ortaya çıkardı. Haziran ayında, DOGE kurucu ortağı Jackson Palmer, kripto para birimlerinin dolandırıcılığı kolaylaştırdığını söyleyecek kadar ileri gitti. Bununla birlikte, fiyat dalgalanmaları hakkında spekülasyon yapmaya çalışanlara karşı oldukça eleştirel yaklaştı. Öte yandan, buna rağmen, meme coin’in kendisinin bir aldatmaca olduğunu düşünmüyor.

Bu arada Dogecoin’in kendisinin bir dolandırıcılık olduğunu iddia edenler de var. Çünkü, kripto çöküşünden sonra ciddi anlamda hüsrana uğrayan yatırımcı ortaya çıktı. Bir DOGE alıcısı kısa süre önce DOGE’nin Ponzi olduğunu ileri sürdü. Bu nedenle Tesla CEO’su Elon Musk’a karşı tokeni tanıtmakla suçlayan bir toplu dava açtı.