Metaverse Piyasasında Büyük Çöküş: İşte Şaşırtan Veriler!

Metaverse, sosyal medya devi Facebook’un Meta’ya dönüşerek sanal dünyaya adım atmasıyla piyasasının en popüler konusu haline geldi. Ayrıca, 2021 kripto boğa koşusu sırasında, metaverse coin’leri tam anlamıyla patlama yaşadı. Decentraland ve Sandbox gibi metaverse’lerdeki arsalar akıl almaz fiyatlara alıcı buldu. Ancak Metaverse’deki emlak piyasası şimdi ciddi bir çöküşle karşı karşıya.

Metaverse emlak fiyatları çöküyor

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Facebook’un Meta olmasıyla metaverse alanı bir anda patladı. Piyasada olsun olmasın herkesin gündemine girdi. Bu da metaverse’ün gayrimenkul fiyatlarını ve dolayısıyla token fiyatlarını ateşledi. Bununla birlikte, son kripto çöküşünden sonra metaverse gayrimenkul işleri de kesat.

The Information tarafından sağlanan verilere göre, sanal arazilerin parsel başına ortalama fiyatı %66’dan fazla değer kaybetti. Aynı zamanda, altı büyük platformdaki metaverse gayrimenkullerinin toplam aylık işlem hacimleri de düştü. Veriler, işlem hacimlerinin, son altı ayda şaşırtıcı bir şekilde %90 oranında azaldığını gösteriyor.

The Information’ın yayını ayrıca, kripto ve NFT piyasasındaki büyük çöküşün ardından arsa fiyatlarının da düştüğünü ortaya koyuyor. Metaverse’ün popüler hale geldiği dönemde, birçok gayrimenkul alıcısı, sanal dünyada kendi gayrimenkullerini inşa etmek isteyen şirketlere kiralamak veya satmak umuduyla satın aldı. Yayın notlarında şu hususların altı çiziliyor:

Zirvede satın alan yatırımcılar şimdi değeri düşen arazilerde oturuyorlar. Bu arada, gerçek dünyadaki ekonomik gerileme farklı yönlere kapı açabilir. Markaları, metaverse varlıklarını geliştirmek için harcama yapmaya teşvik etmesi mümkün.

Pin

Metaverse’ün iş imkanlarında da ciddi düşüş var

İşyeri araştırmacısı Revelio Labs’e göre, metaverse alanındaki işler, geçen çeyrekte Nisan ve Haziran ayları arasındaki dönemde %81’den fazla düşüş kaydetti. Doğal olarak bu düşüş, kripto evrenindeki daha geniş çaplı piyasa erimesiyle aynı zamana denk geldi. Ayrıca, teknoloji sektöründeki yeni işe alımlardaki yavaşlama ile de örtüşüyor.

Revelio Labs ekonomisti Jin Yan, Facebook’un Meta’ya dönmesinden sonra bunu ‘talep tarafından kısa ömürlü bir yutturmaca’ olarak nitelendirdi. Ancak, talep gören hala beş tür iş imkanı var. Analytics Insights bunları şu şekilde sıralıyor:

  • Metaverse Araştırma Bilimcisi
  • Blockchain Mühendisi
  • NFT Stratejisti
  • Metaverse Planlayıcı
  • Ekosistem Geliştiricisi

Öte yandan, endüstrinin son erimeyi gözden geçirmesinin ne kadar süreceği henüz belli değil. Ancak uzmanlara göre, Facebook gibi teknoloji devlerinin devam eden etkisiyle yolda diğer şirketlerden daha fazla katılım görmek mümkün. Bununla birlikte, bu katkının ne zaman gerçekleşeceği ve etkisinin ne olacağı muğlak.