EOS Nedir? EOS Ne İşe Yarar?

EOS, Blockchain de kullanılan bir Token’dir. Kripto para birimi EOS ile çalışan ve platformu üzerinde merkeziyetsiz uygulamaları destekleyen merkeziyetsiz bir sistem olarak tanımlanmaktadır. EOS, block.one şirketi tarafından 2017 yılında kuruldu. Kurucusu Daniel Larimer; BitShares, Blok zinciri Steem ve Delegated DPoS’un yaratıcısıdır. Larimer hala block.one’ın CTO’su olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Bu makalemizde Kriptokoin.com olarak “EOS nedir?” sorusuna yanıt vereceğiz. Bunlara ek olarak proje hakkında merak edilen tüm konulara değineceğiz.

EOS nedir? Ne işe yarar?

EOS DApp’lerin dikey ve yatay bir şekilde ölçeklendirilmesinden, hesap yönetme, kimlik doğrulama, veri tabanı oluşturma ve uygulama programlamaya kadar imkan sunar. Aynı zamanda Blok zinciri mimarisi sunan bir yazılımdır. Merkeziyetsiz yapıdaki bu sistem, özellikle birden fazla işlemi ölçeklendirir bir yapıdadır. EOS protokolü, bilgisayarın donanımlarının birçok özelliğini taklit ederek Play Store ve App Store mağazaları gibi davranmaktadır. Bu hesaplama gücü EOS kripto para birimi sahiplerine eşit bir şekilde dağıtılmaktadır. EOS, aynı zamanda ara yüz gelişimi için de kullanılan bir web araç takımını desteklemektedir. Merkeziyetsiz ve kendini yönetebilen bir şirket modelidir. Bu model üzerinden, endüstriyel ölçekte DApp’lerin kurulumunu sağlayan bir akıllı sözleşme platformu ve merkeziyetsiz işletim sistemi olarak çalışıyor. İşlem ücretlerini ortadan kaldırmayı vadeden akıllı sözleşme platformu, ayriyeten saniyede milyonlarca işlemi gerçekleştirebileceğini iddia ediyor.

Kullanıcılarına ne sunmakta?

  • EOS yazılımı, DApp’lerin dikey ve yatay bir şekilde ölçeklenmesine olanak sağlayan bir Blok zinciri mimarisi sunar.
  • Her işlem ve uygulamanın şeffaf bir şekilde olmasına imkan sunar. Bununla birlikte yapılan hatalı işlem ağdaki herkes tarafından görülebilir ve hata bu şekilde düzeltilebilirdir.
  • Aynı zamanda EOS, kullanıcılarına yüksek hızda işlem imkanı sunar.

EOS nasıl satın alınır?

EOS ile işlem yapılan en büyük borsalar; Binance, OKX, BTCEX, CoinW’dir. Coin satın almak için ise aşağıdaki adımlar izlenebilir:
Öncelikle ilk adım olarak seçtiğiniz EOS listeleyen borsanın web/mobil uygulamasına erişim sağlayın. Hesap açma adımlarını tamamlayın. Daha sonra kimlik doğrulama ve onay sürecini tamamlayın. Diğer adım olan para yatırma adımlarını takip edin. Son adım olarak ise istediğiniz bakiye tutarınca EOS seçin ve alım emri oluşturun. Güvenilir hesaplarınızda saklayın.