Hedge Fonu Yöneticisi “Bu Altcoin’e Bakın” Dedi ve 3 Neden Verdi!

Bir kripto hedge fon yöneticisi, Ethereum’un yaklaşmakta olan Merge’ü hakkında yükselişe geçmenin en büyük 3 nedenini açıkladı. Ayrıca, lider altcoin projesinin neden ‘Ethereum katillerini’ öldüreceğini izah etti.

Ethereum Merge veya Ethereum 2.0

Merge, kripto topluluğu tarafından Ethereum Blockchain’in Proof-of-Work’tan (PoW), Proof-of-Stake’e (PoS) geçişi için kullanılan terim. Bu iki nedenden dolayı önemli bir evrim. İlk olarak PoS, Ethereum’un mevcut doğrulama sistemi olan PoW’dan çok daha çevre dostu. Kripto para biriminin ve özellikle de PoW’ın en büyük eleştirilerinden biri, çevresel zarar. Elon Musk, Tesla’nın Bitcoin’i kabul etmeyi bırakmasının nedeni olarak PoW’ı gösterdi. Çünkü, tüm Arjantin’den daha fazla enerji kullanan bir süreci var. Ethereum rakibi Solana’nın kurucusu Anatoly Yakovenko bile, Ethereum’un PoS’a geçmesinden heyecan duyuyor.

İkincisi, Merge, Ethereum’un ölçeklenebilirlik sorunlarının ele alınacağı Surge’un habercisi olarak kabul ediliyor. Ethereum ağının en büyük eleştirilerinden biri, saniyedeki işle sayısı (TPS) konusunda rakiplerinin çok gerisinde olması. Ethereum, 250 TPS’ye sahip Cardano ve 65.000 TPS’ye sahip Solana gibi rakiplerin kilometrelerce gerisinde. Çünkü sadece 15 TPS’ye sahip. Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, Paris’teki bir konferansta, Ethereum ağının Surge’un ardından 100.000 TPS işleyebileceğini söyledi. Ama önce Ethereum’un Merge’ü tamamlaması gerekiyor.

Pin

Altcoin fiyatının artmasının 3 nedeni

Brian Mosoff, Ether Capital’in kurucusu ve kripto endüstrisinin on yıllık emektarı. Ether Capital, Toronto merkezli bir teknoloji şirketi. En büyük kurumsal ETH holder’larından biri. Ether Capital’in ötesinde, Mosoff hem Ontario Menkul Kıymetler Komisyonu’na hem de Kanada Yatırım Endüstrisi Düzenleme Kurumu’na danışman olarak hizmet verdi. Yakın zamanda verdiği bir röportajda Mosoff, Ethereum Merge’ün altcoin fiyatını bugünkü seviyesinden daha da yükseğe çıkaracağına inandığını söyledi. Bunun için üç neden paylaştı.

PoW dinlenmeye alınıyor

PoW anlatıları, kripto para birimi endüstrisi için uzun zamandır zayıflatıcı oldu. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Elon Musk, Tesla için Bitcoin ödemelerini durdurmanın bir nedeni olarak enerji tüketimini belirtti. Kısa bir süre sonra, kripto para birimi çöktü.

Pin

Şu anda, yasa koyucular, faaliyetlerinde karbon bazlı yakıt kullanan kripto madenciliği şirketlerini yasaklamanın yollarını düşünüyorlar. Çevresel kaygılar, kripto ekonomisinin geleceği için açık ve mevcut bir tehlike. Ayrıca, Blockchain işlemlerini doğrulamak için daha az enerji yoğun bir yönteme geçiyor. Bu nedenle, Ethereum kendisini hem yatırımcılar hem de kurumlar için daha iyi bir seçenek olarak konumlandıracak. Mosoff, kurumsal yatırımcıların Ethereum işlemlerinin rakiplerini “cüceye düşürdüğünü” bildiğini söylüyor. Bu kapsamda çevresel maliyetler olmasaydı yatırım yapmaya istekli olacaklarını kaydediyor.

Kurumsal sermaye Ethereum’da stake edecek

Brian Mosoff ayrıca Merge’ün kurumsal yatırımcıların Ethereum’a para akıtmasına yol açacağını söylüyor. Mosoff, “Kenarda bekleyen çok fazla sermaye var. 2016’dan beri tam anlamıyla Merge’ü ve PoS’u bekliyorlar,” diyor. Ayrıca Mosoff, birçok kurumsal yatırımcının stake etmekle ve karşılığında PoS sisteminde doğrulayıcı olmakla ilgileneceği söylüyor.

Pin

Doğrulayıcılar, kriptolarını stake etmenin bir ödülü olarak yeni ETH alırlar. Ethereum’un resmi web sitesi, doğrulayıcıların ETH’lerini stake etmek için Ethereum Vakfı’ndan %4,2 APR kazanabileceklerini söylüyor. Strike’dan Jack Mallers ise, büyük yatırımcıların bir kripto para birimi ağındaki yeni blokların doğrulayıcıları haline gelmesinin Blockchain ve kripto paranın arkasındaki ideolojiye aykırı olduğunu ifade ediyor. Bu nedenle PoW savunucuları için endişe kaynağının bu olduğunu belirtmekte fayda var.

Ancak Mosoff için seçim açık: Ethereum ekosisteminin geleceğine inanıyorsanız, kriptonuzu riske atmak isteyeceksiniz. Mosoff, “Long varlık, long ETH olan herkes, neden dışarı çıkıp bir pozisyon oluşturmadıklarını ve sonra bunu stake etmediklerini anlayamıyorum” diyor.

Pin

Rakipler Ethereum’un katman-2 çözümlerine kaybedecek

Brian Mosoff’un Ethereum Merge’ü konusunda iyimser olmasının son nedeni, kendilerini ‘Ethereum katilleri’ olarak damgalayan altcoin projelerine büyük bir darbe olacak olması. Mosoff, Ethereum’un kendini bir PoS ağı olarak kanıtladığı ve böylece yaratma maliyetini ve enerji kullanımını düşürdüğü zaman, Ethereum rakiplerinin satış noktalarının düşeceğini söylüyor. Bu bağlamda Mosoff, şu açıklamayı yapıyor:

Ethereum şimdi Merge, ölçeklendirme ve katman-2’ye doğru ilerliyor. Bu ayı piyasası sırasında rekabet eden 1. katmanlara olan ilgiyi sürdürmenin çok daha zor olacağını düşünüyorum.

Pin

Bazı Ethereum katman-2 çözümleri, her ikisi de Ethereum ağının kaldırabileceği işlemlerin ölçeğini artırıyor. Ethereum’un maliyetli gaz ücretlerini düşürmeyi amaçlayan Polygon ve Arbitum buna bir örnek. Mosoff, akıllı sözleşmeler, DeFi ve NFT’ler gibi Ethereum ekosisteminin temel unsurlarına sahip olan, ancak şu anda Blockchain etkinliğini Ethereum’dan daha etkili bir şekilde yürüten EOS, Basic Attention Token, Solana ve Tezos gibi altcoin projelerini özellikle söylüyor. Mosoff, şu açıklamayı yapıyor:

Bunlar 2025’in ‘varlıkları’ mı olacak? Benim deneyimim şuydu: Muhtemelen hayır. Ancak, Bitcoin ve Ethereum’un önümüzdeki beş yıl boyunca piyasa değeri açısından bir numara ve iki numara olarak kalacağına bahse girerim.