İngiltere Merkez Bankası faizi 14 yılın en yüksek seviyesine çıkardı

Investing.com – İngiltere Merkez Bankası (BoE), faizi 50 baz puan artırarak %1,75’e yükseltti. Bu faiz oranı 2008 sonrası en yüksek politika faizi oldu. Kurul üyelerinden 8’i 50 baz puanı desteklerken 1 üye 25 baz puan yönünde oy kullandı ve karar oy çokluğuyla alındı.

İngiltere Merkez Bankası, karar metninde Avrupa’da ve İngiltere’de enflasyonist baskıların arttığına ve Rusya’nın Avrupa’ya gaz akışını kısıtlaması, gelecek aylarda da daha fazla kısıtlama riskinin olması nedeniyle toptan gaz fiyatlarının Mayıs’tan bu yana iki kata çıktığına vurgu yaptı.

Merkez Bankası, artan maliyetlerin enerji fiyatlarını yükseltmesinden dolayı ülkede hanehalkı reel gelirinde daha fazla düşüş beklediklerini, buna bağlı enflasyonun da artmaya devam edeceğini belirtti.

Dış gelişmelerden dolayı enflasyonun yüksek kalmasının yurt içi fiyat ve ücret baskısına yol açması olasılığına karşı 50 baz puanlık bir faiz artışının yapıldığı belirtildi.

İngiltere Merkez Bankası en son 50 baz puanlık faiz artışını 1995 yılı Mart ayında gerçekleştirmişti.

Pandemi sürecinde faiz indiren merkez bankalarından olan İngiltere, ilk faiz artışını Aralık ayında yaptı. Aralık’ta politika faizini %0,10’dan %0,25’e çıkaran banka, bu yıl içindeki 5 toplantıda toplamda 150 baz puanlık faiz artışı yaptı.

Yazar: Necdet Erginsoy