Legal & General, ilk yarıda faaliyet kârı ile beklentileri aştı

Yazar – Scott Kanowsky 

Investing.com – Legal & General (LON:LGEN), yönetim altındaki varlıklardaki düşüşü dengelemeye yardımcı olan uzun vadeli poliçelerindeki güçlü performans sayesinde beklenenden daha iyi bir ilk yarı geliri açıkladı.

Şirket, yılın ilk altı ayında faaliyet kârını %8 artırarak 1,16 milyar sterline yükseltti – bu artış, şirketin sunduğu beklentilere paralel olarak gerçekleşti.

Legal & General, yaptığı açıklamada “Dört bölümümüz de piyasadaki dalgalanmalara rağmen orta ve uzun vadede daha kârlı büyüme sağlamak adına zorlu yapısal pazar fırsatlarını icra etmek için iyi bir konumda.” dedi.

Bu büyümenin temelinde, şirketin kurumsal emeklilik planlarını sigortalayan emeklilik çözümleri bölümündeki büyüme yatıyor. Legal & General, sigortacıların emeklilik varlıklarını ve yükümlülüklerini üstlenmesine yönelik şirketlerden gelen talep arttığından 2021’in altı aylık döneminde 3,1 milyar sterlin olan uzun vadeli yeni poliçe primlerini, 4,4 milyar sterline çıkardı.

Grubun konut işi de 2,19 milyar sterline yükselerek İngiltere’de konut talebindeki “sürdürülebilir” yükselişi yansıttı.

Bu arada Legal & General’in yatırım yönetimi bölümünün geliri, yönetim altındaki varlıklarda %3’lük bir düşüşe rağmen iki kattan fazla girişle 65,6 milyar sterline ulaştı. Birimin faaliyet kârı %2 azalarak 200 milyon sterline gerilerken Legal & General bunu, son dönemdeki piyasa dalgalanmaları ışığında “dirençli bir sonuç” olarak nitelendirdi.

Legal & General İcra Kurulu Başkanı Nigel Wilson, “Zorlu bir ekonomik ortamda müşterilerimiz ve meslektaşlarımız için finansal güvence sağlamaya kararlıyız ve uzun vadede kârımızı sürdürülebilir bir şekilde ve cazip getirilerle artırma yeteneğimize güveniyoruz.” dedi.

Şirketin, sermaye seviyesini gerekli miktara göre ölçen Solvency II oranı, küresel faiz oranlarının artmasıyla %187’den %212’ye yükselse de tahminleri ıskaladı.