Lowe hisseleri, Citi’nin notunu düşürmesinden dolayı değer kaybetti

Yazar – Senad Karaahmetovic

Bir Citi analistinin hisse başına 205 dolar fiyat hedefiyle hisse notunu “nötr”e düşürmesinin ardından Lowe’s (LOW) hisse senedi fiyatı, Perşembe günü piyasa öncesinde yaklaşık %2 düştü.

Analist, “cüzdandaki payın hizmetlere ve seyahate kayması, enflasyonun çok pahalı ürünler için tüketici bütçelerini daraltması, faizlerin yükselmesi, konut fiyatlarının düşmeye başlaması ve istihdam tablosunu olumsuz etkileyen durgunluk riski” dahil olmak üzere ev perakendeciliği için endişelerin artacağını düşünüyor.

Analistin risk/kazanç konusunda artık daha az olumlu olması nedeniyle LOW hisselerinin notunu düşürmesi de hisse senedinin son dönemde gösterdiği üstün performansın ortasında geldi. LOW hisse senedi fiyatı Haziran ortasından bu yana %17’nin üzerinde artış gösterdi.

Analist, özellikle SSS ve EPS görüşlerinde DÜŞÜŞ riski ve tüm yıl beklentilerinde bir kesinti ihtimali görüyor.

“Alım kısmının bir ıskalama ve kılavuz indirimi için hazırlandığına inanıyoruz ancak yavaşlayan konut piyasasının olumsuz yükü göz önüne alındığında hedefin düşürülmesi üzerine bir rahatlama rallisi ihtimalinin daha düşük olduğunu düşünüyoruz. Notumuzu ‘nötr’e çekmemizdeki temel tezimiz daha zorlu bir makro zemin, yavaşlayan DIY, artan promosyon riski ve daha zayıf bir satış ortamında daha zorlu bir marj genişletme yoluna dayanıyor.” dedi.

Bunun yerine Citi analisti, Pro gücü nedeniyle Home Depot (HD) şirketini tercih ediyor.

“HD’nin 2Ç’de SSS & EPS’de Street’e kıyasla bir artış sağladığını ve FY22 kılavuzunu bir nebze yükseltme potansiyeli olduğunu görüyoruz. Pro işinin kısa vadeli gücü artırdığına inanıyoruz. Yatırımcılarla yaptığımız görüşmelere dayanarak bunun önümüzdeki hafta gerçekleşmesini bekliyoruz.” diye ekledi.