Milyonluk Aboneli Analist: Bu Altcoin’lere SEC Dokunamaz!

Bir Bitcoin ve altcoin analisti, yaklaşan düzenlemenin kripto para birimi endüstrisindeki etkileri hakkında açıklamalar yaptı.   Guy olarak bilinen Coin Bureau sunucusu, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) bir kripto paranın menkul kıymet olarak sınıflandırılıp sınıflandırılmayacağını belirlemek için hangi faktörleri kullanabileceğini anlatıyor. İşte detaylar…

Analist, SEC’nin altcoin sınıflandırmalarına işaret etti

Guy, ilk olarak, eski bir Coinbase ürün yöneticisine karşı yakın tarihli bir davadan bahsediyor. SEC’in son şikayetine dayanarak, aşağıdaki kriterlerin bir kripto projesini düzenleyici risk altına sokabileceğine işaret ediyor:

  • Birincisi, Amerika Birleşik Devletleri merkezli olmak. SEC’in menkul kıymetler olarak sınıflandırdığı dokuz kripto para biriminden beşi ABD’de bulunuyor. Bu da onları düzenleyicinin kolunun ulaşabileceği bir yere koyuyor.
  • İkincisi, bir ICO yürütmek, özellikle de kurucuların ve/veya ekibin tokenin ilk veya gelecekteki arzının önemli bir miktarını elinde bulundurduğu bir ICO.
  • Üçüncüsü, tamamlanmamış bir platform veya protokol. Analiste göre SEC, herhangi bir şey inşa edilmeden önce para toplayan kripto projelerinden hoşlanmaz. Ancak her şey inşa edildikten sonra para toplamak için daha az neden kalır.
Pin
  • Guy’ın radarındaki dördüncü kırmızı bayrak, ekip üyelerinin projenin değer artışı potansiyeli hakkında kamuoyuna açıklamalar yapmasıdır. Buna sosyal medya gönderileri, blog gönderileri ve özellikle teknik incelemede söylenenler dahildir. Analiste göre retweetler bile SEC’in dikkatini çekmeye yetiyor.
  • Başka bir endişe alanı, orantısız miktarda token tutan üyelerin küçük bir yüzdesine bağlı olan veya onlardan etkilenen, merkezi olmayan özerk bir organizasyon (DAO) aracılığıyla demokratik olarak yürütüldüğünü iddia eden projelerdir.
  • Likidite madenciliği de SEC’nin kararlarını etkileyebiliyor

Birçok proje, risk altında

Analist, “Bu kriter hakkında haklıysam, o zaman birçok kripto projesi risk altında” ifadelerini kullanıyor. Çünkü Chainalysis kısa süre önce çoğu DAO’daki oylama gücünün bir avuç token sahibi arasında yoğun bir şekilde yoğunlaştığını keşfetti. Guy’ın radarındaki son düzenleyici güvenlik açığı, merkezi olmayan finans (DeFi) alanındaki likidite madenciliğini etkiliyor. Örneğin DFX Finance (DFX) projesinin açık koşullarının SEC’i bunu bir menkul kıymet olarak belirlemeye kışkırtmış gibi görünse de, borç verme ve ödünç alma protokolü Aave’nin (AAVE) bu tür katı düzenleyici eylemlerden kaçınabileceğini belirtiyor. Analist, aşağıdaki ifadeleri kullanıyor:

Likidite madenciliği programlarının bir parçası olarak token verilmesi. Bu son kriter tam olarak açık değildir ve ekibin, eğer insanlar protokole likidite sağladıysa, DFX tokenının gelecekteki takdiri konusunda açık olduğu göz önüne alındığında, DFX Finance’e özgü olabilir. Yalnızca en merkezi olmayan DeFi protokolleri SEC belasından kurtulabilir. Bunun bir örneği Aave gibi bir proje olabilir.