Piyasayı Sarsan Tornado Cash Kararı Ne İfade Ediyor? 

ABD Hazine Bakanlığı, popüler kripto para birimi karıştırma hizmeti Tornado Cash’i yaptırım listesine ekledi. Karar, Amerikalıların hizmeti kullanmasının yasaklandığı anlamına geliyor. Bu arada Bakanlık, Tornado Cash ile birlikte 44 Ethereum adresini de kara listeye dahil etti. Benzer yaptırımlar, Mayıs 2022’de başka bir popüler hizmet olan Blender.io’ya da uygulanmıştı.

Amerikalılar, artık Tornado Cash’i, kullanamayacak!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere ABD Hazine Bakanlığı, Pazartesi günü popüler kripto para birimi karıştırıcısı Tornado Cash’i yaptırım listesine ekledi. Böylece, Amerikalıların hükümetin ‘siber suçların gelirlerini akladığını’ söylediği bir hizmeti kullanmasını yasakladı.

Kripto varlık karıştırıcıları, birinin token’lerini platformdaki diğer bireylerin varlık havuzuyla harmanlayarak fon izlerini gizlemek için tasarlanmıştır. İşlemlere dahil olan kişilerin kimliğini daha da gizlemek için geleneksel kripto platformlarının ötesine geçiyorlar. Tornado Cash bazı insanlar tarafından mahremiyetlerini korumanın meşru bir yolu olarak kullanılıyor. Bununla birlikte ABD hükümeti, ‘soygunların, fidye yazılım planlarının, dolandırıcılık ve diğer siber suçların kolaylaştırılması’ dahil olmak üzere yasa dışı faaliyetleri teşvik ettiğini söylüyor. Hazine Bakanlığı, ‘Suçlulara yardım eden sanal para birimleri ABD ulusal güvenliği için bir tehdittir’ dedi.

Pin

Tornado Cash yasağının arka planında ne var?

Tornado ile bu yıl Ronin’den 615 milyon dolarlık token hırsızlığında karılaştık. Ayrıca saldırganlar, Harmony de dahil olmak üzere bazı yüksek profilli kripto soygunlarında kullandı. Her ikisi de Kuzey Kore destekli bir bilgisayar korsanlığı grubu olan Lazarus Group ile bağlantılıydı. Blockchain analitik firması Elliptic, bazı önemli tespitler yaptı. Elliptic, fidye yazılımı, hack ve dolandırıcılık gibi suçlardan elde edilen gelirin Tornado Cash’le aklandığını belirledi. Ayrıca, Haziran ayında Harmony köprüsünden çalınan 100 milyon doların tamamının hizmet aracılığıyla aklandığını tespit etti.

ABD Hazinesi, Tornado Cash için çok daha yüksek bir rakam verdi ve 2019’da piyasaya sürülmesinden bu yana 7 milyar dolardan fazla sanal para aklamak için kullanıldığını söyledi. Bu rakam, Tornado Cash aracılığıyla gönderilen kripto varlıklarının toplam değerini ifade ediyor.  Bazı Blockchain analiz araçları, fonların kaynağını belirlemek için Tornado aracılığıyla gönderilen kriptoyu ‘karıştırmayı’ başardı. Elliptic, örneğin Harmony’den çalınan kriptoyu birkaç yeni Ethereum cüzdanına kadar takip edebildiğini söylüyor.

Pin

Hazine Bakanlığı, başka bir popüler hizmet olan Blender.io’ya Mayıs 2022’de benzer şekilde yaptırım uygulamıştı. Tornado Cash’e karşı eylemler, bu yaptırımları takip ediyor. Dışişleri Bakanı Antony J. Blinken Pazartesi günü bir açıklama yaptı. Blinken, “ABD, suçlular ve onlara yardım edenler için sanal para aklayan karıştırıcılara karşı eylemleri sürdürmeye devam edecek” dedi.

Tornado Cash yasağının kapsamında neler var?

The Office of Foreign Assets Control (OFAC), Tornado Cash ve ilişkili kripto cüzdan adreslerini “Özel Olarak Belirlenmiş Vatandaşlar listesine” ekledi. Bu cüzdan adresleriyle etkileşime giren herhangi bir kişinin, artık müeyyidelerle karşılaşması muhtemel.

Pin

Hazine Bakanlığı, “OFAC tarafından verilen genel veya özel bir lisans tarafından izin verilmedikçe veya muaf tutulmadıkça, ABD’li kişiler tarafından veya ABD içinde belirlenmiş veya başka bir şekilde bloke edilmiş kişilerin mülkiyetindeki herhangi bir mülk veya menfaati içeren tüm işlemler yasaktır” açıklamasını yaptı. Bu kararla birlikte, ABD vatandaşlarının Tornado Cash ile ilişkili adreslere para transferleri yasaklı hale geldi.

Bununla birlikte, Coin Center’a göre, böyle bir hareketi uygulamak hükümet için oldukça zor. Ayrıca, aşırı kısıtlayıcı olması mümkün. Bunun nedeni, Tornado Cash’in kullanımının arkasında tek bir kişi veya kuruluş olmaması. Çünkü Tornado, açık kaynaklı bir araç. Coin Center, kararın “herhangi bir teknoloji gibi iyi veya kötü amaçlarla kullanılabilen bir aracın yasaklanması” gibi göründüğünü belirtti.