Senato tasarıyı geçirdi, CVS/Signify, Softbank’in zararı – Piyasalarda neler oluyor?

Yazar – Geoffrey Smith

Investing.com – Demokratların uzun süredir beklenen ve çok taviz verilen vergi ve harcama tasarısının hafta sonu Senato’dan geçmesinin ardından ABD borsaları yükselişle açılmaya hazırlanıyor. Temsilciler Meclisi’nde daha rahat bir oylamanın bu hafta içinde yapılması bekleniyor. Softbank, teknoloji hisselerine yaptığı ünlü (kötü şöhretli?) agresif yatırımlarının bozulmasının ardından çeyrek dönemde yaklaşık 24 milyar dolarlık rekor bir zarar bildirdi. Palantir ve Tyson Foods kazanç raporlarını sunacak. CVS firması Signify’ı ve BHP de Oz Minerals’ı satın almak istiyor ancak her ikisi de hisselerdeki düşüşlerin sadece bir anlık olduğunu düşünen yönetim kurullarından onay alma mücadelesi veriyor. Avrupa ve diğer ülkelerdeki resesyon korkuları, petrol ve enerji fiyatları üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor.

İşte 8 Ağustos Pazartesi günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Senato en önemli vergi ve harcama tasarısını kabul etti

ABD Senatosu, son birkaç hafta içinde Senatörleri yumuşatmak için vergi artışları konusunda, özellikle de başarı primindeki vergi muamelesine ilişkin önemli tavizler verdikten sonra birçok şeyle birlikte sağlık ve yenilenebilir enerji harcamalarını artıran bir tasarının kırpılmış bir versiyonunu kabul etti.

Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in Cumhuriyetçi Parti’nin birleşik direnişi karşısında eşitliği bozan oyunu kullanmak zorunda kalmasıyla tasarı 51-50 kabul edildi. Şimdi tasarı, Demokratların (şimdilik) daha rahat bir çoğunluğa sahip olduğu Temsilciler Meclisi’ne geçiyor. Cuma gününe kadar bir oylama yapılması bekleniyor.

Tasarı ayrıca %15 oranında yeni bir asgari kurumlar vergisi çıkarırken şirketlerin hisse senedi geri alımlarına %1 vergi uyguluyor ve federal bütçe açığını 300 milyar dolar azaltmayı hedefliyor.

2. Softbank rekor zarar bildirdi

Japon girişim sermayesi şirketi Softbank (OTC:SFTBY), artan faiz oranları nedeniyle teknoloji hisselerine yaptığı büyük yatırımların bozulmasıyla Haziran ayına kadar olan üç aylık dönemde 23,3 milyar dolarlık rekor bir zarar bildirdi.

Şirketin bu yatırımlarının en büyüklerinden bazılarını içeren iki Vision Fonu, 2,33 trilyon yen (17,2 milyar dolar) yatırım zararı açıkladı. Bu kayıplar Masayoshi Son’un şirketini Çinli e-ticaret devi Alibaba’daki (NYSE:BABA) en büyük ve en başarılı pozisyonunu satarak likidite sağlamaya zorladı.

SoftBank, “Özel portföy şirketleri için gerçeğe uygun değer, yakın zamanda fonlama turları ve/veya daha zayıf performans gösterenlerin yanı sıra piyasada karşılaştırılabilir şirketlerdeki hisse fiyatlarında yaşanan düşüşleri yansıtan geniş bir yatırım yelpazesinde azaldı.” dedi.

3. Borsalar yükselişle açılacak; gözler Palantir ve aşı üreticilerinde

ABD’de beklenenden çok daha büyük istihdam artışı (ve beklenenden daha güçlü ücret artışları) durgunluk söylentilerine meydan okuyarak piyasayı yeniden enflasyon görünümüne odaklarken Cuma günkü çılgın yolculuğun ardından ABD borsalarının ihtiyatlı bir iyimserlikle açılması bekleniyor.

Piyasa, Çin’in Tayvan açıklarındaki tatbikatını planlanan bitiş tarihinden sonra da sürdürdüğüne dair haberlerden büyük ölçüde etkilenmemiş görünüyordu.

Dow Jones vadeli işlemleri 92 puan artarken S&P 500 vadeli işlemleri benzer miktarda ve Nasdaq 100 vadeli işlemleri %0,5 artış gösterdi.

Bugün rapor sunacak olan hisseler arasında Tyson Foods (NYSE:TSN) yer alıyor ve bu da mevcut enflasyonun en acil yönlerinden biri olan gıda fiyatları hakkında bir fikir verecek. Aşı üreticileri BioNTech (NASDAQ:BNTX) ve Novavax (NASDAQ:NVAX), Palantir (NYSE:PLTR) ve Take-Two (NASDAQ:TWO) Interactive raporları da kapanış zilinden sonra açıklanacak.

4. CVS Signify’a göz dikerken BHP Oz tarafından reddedildi

The Wall Street Journal’a göre CVS Health (NYSE:CVS) firması, Signify Health’i satın alarak tıbbi hizmet sağlama alanını genişletmek istiyor. Gazetenin kaynakları, Signify’ın daha iyi bir fiyat almasına yardımcı olacak rakip talipler aradığını öne sürdü.

Demokratların vergi ve harcama tasarısı sağlık sektörü için bazı geniş kapsamlı hükümler içeriyor. Bunlar arasında Medicare’in (ABD’de tıbbi bakım sigortası) belirli ilaçların fiyatlarında pazarlık yapmasına imkan sunmak, Medicare’den faydalananlar için 2025’ten itibaren cepten yapılan ilaç harcamalarını yılda 2.000 dolar ile sınırlandırmak ve Medicare’e kayıtlı kişiler için gelecek yıldan itibaren ücretsiz aşılar sunmak var. Aylık 35 dolarlık insülin maliyet sınırı da gelecek yıl yürürlüğe giriyor.

Son çeyrekteki satışların yarattığı fırsattan yararlanmak isteyen diğer şirketler arasında madenci BHP de yer aldı. BHP’nin, küçük rakibi Oz Minerals için yaptığı 5,8 milyar dolarlık teklif değerleme gerekçesiyle reddedildi.

5. Petrol, durgunluk korkusuyla daha da zayıflıyor

Güçlü istihdam raporunun ardından ham petrol fiyatları (tahvil getirileriyle birlikte) düştü.

ABD ham petrol vadeli işlemleri, geçen hafta indiği yedi ayın en düşük seviyesinin üzerinde kalmakta zorlanarak %1,2 düşüşle 87,98 dolar seviyesine geriledi. Brent vadeli işlemler sözleşmesi ise %1,1 düşüşle 93,90 dolardan işlem gördü.

Piyasanın, enerji tasarrufu önlemleri ve beklenen resesyon nedeniyle Avrupa’da beklenen talep düşüşünü fiyatlandırmasıyla doğal gaz fiyatları düşmeye devam etti. Hidroelektrik ve nükleer reaktörlerin soğutulması için su eksikliğinin daha da kötüleştirdiği arz cephesinde bir iyileşme olmamasına rağmen Avrupa’daki elektrik fiyatları da geçen haftanın en yüksek seviyelerine göre daha da düştü.