Son bir ayda halka arz edilen hisse senetlerinde son durum

Investing.com – Borsa İstanbul’da geçtiğimiz aydan itibaren halka arz sürecini tamamlayarak borsada işlem görmeye başlayan beş şirket vardı. 

Temmuz ayının başında Borsa İstanbul’da Kocaer Çelik, Rubenis Tekstil ve Kiler Holding işlemlere başlarken Koroplast, Temmuz ayının son günlerinde borsaya kote oldu. Son olarak ise bu hafta Obase Bilgisayar, borsada işlem görmeye başladı.

Kocaer Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (KCAER)

Kocar Çelik payları için talep toplama süreci Haziran ayının son haftasında tamamlanırken paylar, 27,5 TL sabit fiyatından satışa sunuldu. 

30 Haziran’da işlemlere başlayan KCAER payı, ilk işlem gününde sabit kaldıktan sonra ilerleyen günlerde 25,74 TL’ye kadar satış gördü. Temmuz ayında dip seviyelerden toparlanan hisse fiyatı, ay içinde 28,76 TL’ye kadar yükseldi.

Sonuç olarak Temmuz’da yüzde 3,7 oranında bir yükseliş gören KCAER, Ağustos ayının ilk haftası yüzde 4,8 düşüşe sahipken açılış fiyatının altında işlem görerek an itibarıyla 26,66 TL’ye geriledi.

Rubenis Tekstil Sanayi Ticaret A.Ş. (RUBNS)

Rubenis Tekstil, 6 Temmuz’da işlemlere başlarken 3 gün boyunca tavan fiyatından işlem görerek 16,63 TL’ye kadar yükseldi. 8 Temmuz zirvesi sonrası tavan serisini bozan RUBNS, ay ortasına kadar 12,83 TL’ye kadar geriledi. 

Ayın dip fiyatından alıcıların devreye girmesiyle yükselişe geçen Rubenis, Temmuz ayını halka arz satış fiyatı 12,5 TL’ye göre yüzde 33 değer artışıyla 16,65 TL’den kapattı. Ağustos’ta da yükselişini sürdüren RUBNS hissesi, bu hafta yüzde 6,5’e yakın yükseliş görürken bugün 17,7 TL bandında hareket ediyor.

Kiler Holding A.Ş. (KLRHO)

Kiler Holding, 29 Haziran – 1 Temmuz tarihleri arasında 7,1 TL sabit fiyattan halka arz olduktan sonra işlemlere başladığı 7 Temmuz tarihinden 28 Temmuz’a kadar tavan fiyattan işlem görerek ciddi bir yükseliş kaydetti. 

Bu zaman zarfında 7,1 TL fiyatından 26 Temmuz zirvesi 19,69 TL’ye kadar yüzde 175’in üzerinde değer artışı gören KLRHO, ardından iki gün taban fiyatına kadar düşerken 14,5 TL fiyatında destek buldu. Ağustos ayına girilirken 18 TL bandına kadar toparlanan KLRHO hissesi, bu hafta yatay hareket ediyor.

Koroplast Temizlik Ambalaj Ürünleri Sanayi ve Dış Ticaret A.Ş. (KRPLS)

Koroplast, 20 – 22 Temmuz tarihleri arasında 4,68 TL fiyatından satışa sunuldu. 28 Temmuz tarihinde işlemlere başlayan KRPLS, 7 iş günü boyunca tavan gördükten sonra bugün itibarıyla tavan serisini bozdu. Koroplast hissesi, bugün 9,08 TL’deki tavan fiyatına ulaştıktan sonra sert satış görerek 7,54 TL’ye kadar geriledi. 

Son duruma göre Koroplast, 7 iş günü boyunca devam eden tavan serisinde halka arz satış fiyatından yaklaşık yüzde 93’ün üzerinde değer artışı gördü.

Obase Bilgisayar ve Danışmanlık Hizmetleri Ticaret A.Ş. (OBASE)

Borsa İstanbul’un en yeni şirketi olan Obase Bilgisayar’ın payları, halka arz sürecinde 10,5 TL sabit fiyattan satışa sunuldu. Bu hafta 3 Ağustos’ta işlemlere başlayan OBASE, borsadaki ilk gününde tavan fiyatından işlem gördü ve bugün de 13,97 TL ile tavan fiyatına ulaşmış durumda.

Son bir ayda borsada işlem görmeye başlayan hisse senetleri arasında tavan fiyattan işlem görmeye devam eden OBASE hariç tutulduğunda Kiler Holding, en uzun tavan serisiyle en iyi performansa sahip hisse senedi oldu.

Yazar: Günay Caymaz