Trafik sigortası azami prim tutarına zam yapıldı

Investing.com – Trafik sigortası azami prim tutarı artırıldı.

Resmî Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre, trafik sigortası azami prim tutarında oran, Eylül ayından itibaren, bir önceki aya göre azami %4,75 oranında artırılacak. Bu oran Şubat’taki yönetmelikle aylık %1,5 olarak belirlenmişti.

Poliçe düzenlemeyen şirketlerde poliçe düzenleme yetkisi durdurulabilecek

Yayımlanan yönetmeliğe göre, poliçe düzenlemekten kaçındığı tespit edilen sigorta şirketlerinin Kurumca belirlenen sigorta branşlarında veya tüm sigorta branşlarında poliçe düzenleme ve yenileme yetkisi 3 günden az 30 günden fazla olmamak üzere geçici olarak durdurulabilecek. Ayrıca, poliçe düzenlemekten açınmanın devam etmesi halinde Kurul kararına istinaden bu süreler iki katına kadar arttırılabilir ve/veya diğer tedbirler uygulanabilecek. Kurum, poliçe düzenlemekten kaçındığı tespit edilen sigorta şirketlerini ve bu fıkra uyarınca alınan tedbir kararını, 47 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 8 inci maddesinin sekizinci fıkrasına dayanarak Kurul kararıyla resmî internet sitesinde ilan edebilecek.

Azami prim tutarındaki değişikleri hangi araçları kapsıyor?

1 Eylül’den itibaren geçerli olmak üzere uygulanacak azami primler, Ağustos ayında uygulanan araç grubu bazında 4. basamak azami primlerine; taksi, minibüs (sürücü dâhil 10-17 koltuk), otobüs (sürücü dâhil 18-30 koltuk), otobüs (sürücü dâhil 31 ve üstü koltuk), kamyon ve çekici araç gruplarında %10, diğer araç gruplarında %20 eklenerek uygulanacak.

Azami prim tutarındaki artış oranı özel kullanımlarda otomobil, kamyonet, motosiklet, traktör, taksi kamyon, otobüs ve minibüs ile özel amaçlı araçlar için %0; tüzel kullanımlarda ise otomobil ve kamyonetlerde %20’ye, motosikletlerde %25’e kadar çıkabilecek.

Yazar: Deniz Engin