Trump’a arama, Samsung’a af, Avrupa boru hattı, Rivian – Piyasalarda neler oluyor?

Yazarlar – Geoffrey Smith ve Peter Nurse

Investing.com – Donald Trump’ın Florida’daki evinde yapılan arama nükleer belgelerle ilişkilendirilirken Samsung’un önemli bir yetkilisi affedildi. ABD hisse senetleri yükselişle açılmaya hazırlanırken yükselen enerji fiyatları İspanya ve Fransa arasında bir doğalgaz boru hattı inşaatının yeniden başlamasına neden olabilir.

İşte 12 Ağustos Cuma günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Trump’ın evinde nükleer arayış

Eski Başkan Donald Trump’ın evinin aranması üzerine çıkan tartışma, nükleer bir duruma dönüşme tehdidi taşıyor!

Washington Post’ta yer alan bir habere göre ABD federal ajanları, bu hafta başında Trump’ın Florida’daki evinde yaptıkları aramada nükleer silahlarla ilgili belgeleri arıyordu.

İlgili devlet kurumlarıyla işbirliği yapan Trump, Pazartesi günü yaptığı açıklamada “bu baskının” “ne gerekli ne de uygun olduğunu” söyleyerek bu hareketin siyasi amaçlı olduğunu öne sürdü.

Başkanlık Kayıtları Yasası, başkanlar veya üst düzey yardımcıları tarafından oluşturulan veya alınan resmi belgelerin başkanın kişisel mülkü değil, ABD mülkü olduğunu ve Ulusal Arşivlerde saklanması gerektiğini belirtir.

2 Samsung’dan Lee affedildi

Samsung Electronics Başkan Yardımcısı Jay Y. Lee rağbet gören bir adam.

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol Cuma günü ünlü işadamını affetti ve adalet bakanlığı, iş dünyası liderinin “ulusal ekonomik krizin” üstesinden gelmeye yardımcı olması gerektiğini söyledi.

Lee, rüşvet suçundan 18 ay hapis yattıktan sonra şartlı tahliye edildi, bu nedenle af büyük ölçüde sembolik olarak görülebilir ancak Lee’nin tekrar ilgi görmesi, dünyanın en büyük akıllı telefon ve bellek yongası üreticisi Samsung (KS:005930) tarafından büyük yatırımlara dönüşebilir.

Asya’nın dördüncü büyük ekonomisi olan Güney Kore, yükselen enflasyon ve zayıflayan taleple boğuşuyor. Bu nedenle Samsung’un sağlayabileceği türden bir yatırım çok memnuniyetle karşılanacaktır.

3. Borsa yükselişle açılacak; gözler Rivian’da

ABD borsaları, enflasyonun en azından yıllık bazda zirveye ulaşmış olabileceğine dair artan umutlarla yükselişle açılmaya hazırlanıyor.

Dow Jones vadeli işlemleri 105 puan artarken S&P 500 vadeli işlemleri %0,4 ve Nasdaq 100 vadeli işlemleri %0,5 yükseldi. Her üç endeks de Çarşamba günü beklenenden düşük gelen TÜFE raporunun ardından haftayı sağlam artışlarla bitirme yolunda ilerliyor.

İlgi çekebilecek hisseler arasında gelir rakamları, beklenenden daha iyi bir ilerleme kaydettiğini gösteren Rivian (NASDAQ:RIVN) ve %350’ye varan bir yükselişle patlayan bir çıkışın ardından Treasure Global (NASDAQ:TGL) yer alıyor. Illumina (NASDAQ:ILMN) dün gece kötü karşılanan bir raporun ardından baskı altında açılmaya hazırlanıyor.

4 İspanya-Fransa doğalgaz boru hattı önümüzdeki yaza kadar hazır olabilir

Rusya’nın Avrupa’ya gönderdiği gazı kesme tehdidi, İspanya ve Fransa’yı birbirine bağlayan yeni bir boru hattının önümüzdeki yaz açılması ihtimalini gündeme getirdi.

İspanya Enerji Bakanı Teresa Ribera, Cuma günü verdiği bir röportajda “Bu yeni ara bağlantı, bu gaz boru hattı güney sınırı tarafında, yani Pirene-İspanya arasında yaklaşık 8-9 ay içinde faaliyete geçebilir.” dedi.

İlk olarak 2003 yılında başlatılan boru hattı, Cezayir’den Avrupa Birliği’nin geri kalanına İspanya üzerinden gaz taşımayı amaçlıyordu. Ancak birkaç yıl süren çalışmaların ardından çevresel etkileri ve kârlılığı konusundaki şüpheler nedeniyle 2019 yılında proje terk edildi.

5. Petrol büyük ölçüde değişmedi; Rus petrol sevkiyatları yeniden başlayacak

Rus boru hattı operatörü Transneft’in Orta Avrupa’daki üç ülkeye yönelik petrol sevkiyatının yakında yeniden başlayabileceğini belirtmesinin ardından ham petrol fiyatları yatay seyretti. Rus haber ajansları, Transneft’in transit ücret ödemesinin bir Avrupa bankası tarafından kabul edildiğini ve sevkiyatların 4 Ağustos’ta durdurulmasına neden olan bürokratik engelin ortadan kalktığını söylediğini aktardı.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,1 düşüşle 94,23 dolardan işlem görürken Brent vadeli işlemleri %0,2 artışla 99,78 dolardan alıcı buldu.

Baker Hughes‘un sondaj kulesi sayısı ve CFTC‘nin haftalık pozisyon verileri ile haftayı bitireceğiz. Geçen haftaki veriler, faaliyette olan kule sayısında yaklaşık bir yılın en büyük haftalık düşüşün yaşandığını ve ABD ham petrol vadeli işlemlerindeki net spekülatif uzun pozisyonların, altı yılın en düşük seviyesinde olduğunu gösterdi (diğer enerji sözleşmelerindeki net uzun pozisyonlar o kadar da düşük değil).