3 Kere Bilen Analistten Altın ve Bitcoin İçin Aralık Tahmini!

FED, 27 Temmuz tarihinde faiz oranlarını 75 baz puan artırma kararı aldı. FED’in kararı, deflasyonist güçlerin yine ön plana çıktığına işaret ediyor. Sonuç olarak yatırımcıların gözü altına kaydı. Son gelişmeler ışığında altın, yılın ikinci yarısında parlayacak varlık sınıfı olarak yerini aldı. Bununla birlikte, geçmişte birçok kestirimi tutan bir analist, altının ve Bitcoin’in fiyatını kıymetlendirdi. Bloomberg kıdemli analisti Mike McGlone’a nazaran 2 varlık sınıfı, Aralık ayında bu düzeylerde olacak.

Altın fiyatı yükseliş sinyali veriyor

FED’in Temmuz kararının akabinde altının fiyatı 30 dolar civarında yükseldi. Altın vadeli süreçleri gün için %1,76 artışla 1.749 dolardan süreç gördü. Bu, altının, ons başına 1.700 dolara ani bir düşüşün akabinde geldi. ABD dolarının güçlenmesi, altının konsolidasyon modunda sıkışmasına neden olmuştu. Son yükselişin akabinde Bloomberg kıdemli analisti Mike McGlone, altının geleceği için beklentilerini paylaştı. Ona nazaran FED’in 75 baz puanlık faiz artışı epey olumlu. Bunun nedeni ise, uzun vadeli bir boğa dönemini sağlamlaştırma potansiyeli taşıması. Bununla birlikte analist, bedelli metalin Temmuz ayında fazla düşük düzeylerde süreç gördüğünü söyledi. Lakin, daha büyük yükseliş rüzgarları beklediğini de ekledi. FED’in sadece 40 gün içinde 150 baz puan faz artışı yaptığını tabir etti. Ona nazaran bu artışlar, altının tabanını bulması ve yükselmeye başlamasına yardımcı olacak üzere duruyor.

Pin

FED’in siyasetleri altını nasıl etkileyecek?

FED Lideri Jerome Powell’in, yakında sıkılaştırmaları yavaşlatmaya hazır olabilecekleri tarafındaki yorumları, altın fiyatına yardımcı oluyor. Çarşamba günü Powell, ABD para siyasetinin şu anda tarafsız olduğunu vurguladı. Bu, FED’in yakında faiz artırım suratını yavaşlatmaya başlayabileceği manasına geliyor. Ayrıyeten Powell, GSYİH’nın arka arda ikinci çeyrekte daralmasına karşın ABD iktisadının şu anda bir resesyonda olduğu konusunda hemfikir değil.

McGlone, Bitcoin için yükselişte

Bitcoin ve genel kripto piyasası da FED’in faiz artırımına reaksiyon verdi. BTC, 24.000 dolarlık kilit seviyeyi test etti. FED enflasyonu denetim altına almaya çalışıyor. Bu sırada, piyasanın gelecekteki artırımlara nasıl reaksiyon vereceğine dair ağır ilgi var. Bu doğrultuda Mike McGlone, 29 Temmuz’da bir tweet paylaştı. McGlone, faiz oranlarıyla ilgili yaklaşan FED toplantılarının, Bitcoin’in daha da artmasını sağlayabileceğini söyledi. Ona nazaran, oranlarda artış, BTC’nin birden fazla varlık sınıfından daha yeterli performans göstermesi için temel oluşturacak. Ayrıyeten analist, Bitcoin’in 2022’deki kıymetli satışlardan sonra erken toparlanma günlerinde olabileceğini kaydetti.

Pin

Genel olarak McGlone, Bitcoin’de yükseliş eğilimini sürdürüyor. Buna nazaran kripto paranın muhtemelen 100.000 dolarda doruğa ulaşacağını belirtiyor. Analist, Bitcoin’in muhtemelen 2022’nin ikinci yarısında en uygun performans gösteren varlık olarak ortaya çıkacağını söylüyor. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere Bitcoin, son vakitlerde fiyatını 20.000 doların üzerinde tutmak için teşebbüsler yaptı. Akabinde 6 haftanın en yüksek düzeyi olan 24.000 dolara ulaştı ve piyasayı 1 trilyon dolarlık sermayeyi geri almasını sağladı. Tüm bu teşebbüsler küçük kazanımları tabir ediyor.