Analist, 7 Altcoin’e Dikkat Çekti: Bu Coinde Düşüş Bekleniyor!

Uniswap fiyatı, aşağı taraflı bir bilakis dönüş suramı nedeniyle mevcut düzeylerinden %50 düşüş riski taşıyor. Bununla birlikte kripto analisti Luke Martin, Ethereum Merge yükseltmesinin yaklaşmasıyla, UNI dahil 7 altcoin projesinin yükselişe geçtiğine dikkat çekiyor.

Bu altcoin bir ayda %80 yükseldi

Uniswap (UNI), Temmuz ayında yaklaşık %80 oranında ralli yaptı. Bu nedenle, bir yıldan fazla bir mühlet içinde en uygun aylık performansını yayınlamaya hazır üzere duruyor. Fakat kısa vadeli grafikte, uzun vadeli bir geri çekilmenin işaretleri ortaya çıkıyor. Altcoin’in fiyatı şimdiye kadarki en yeterli aylarından birini yaşıyor. Altcoin bu ayın başında yaklaşık 5 dolarda süreç görüyordu. 30 Temmuz’da ise 9 dolara kadar ulaştı. Böylelikle, Ocak 2021’deki %250 fiyat rallisinden bu yana en yeterli getiriyi elde etti. 

Pin

Uniswap neden yükseliyor?

Uniswap’ın yararları, öncelikle daha geniş bir kripto pazarındaki emsal üst istikametli hareketler nedeniyle ortaya çıktı. Ancak, yükselişinin ana nedeni Ethereum Merge yükseltmesiyle alakalıydı. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere Uniswap ve Ethereum ağı birbiriyle kontaklı. Ethereum ağı, Eylül ayındaki Merge yükseltmesiyle Proof-of-Work’ten Proof-of-Stake’ye geçiş yapacak. Bu mevzudaki yatırımcı hassaslığı, UNI alımlarında histerik bir hype’a neden olmuş üzere duruyor. Ek olarak, UNI çıkarlarına “ücret değişimi” önerisi yol açmış da olabilir. Uniswap’ın DAO’su, UNI sahiplerine DEX’teki %3’lük süreç fiyatlarından %0,5 komite kazanma hakkı vermeyi tartışıyor. Bu yaşanırsa, geriye kalan süreç fiyatı geliri likidite sağlayıcıları için ödüllendirme hakkı olarak verilecek.

UNI fiyatı çöküşe hazırlanıyor

Teknik açıdan bakıldığında UNI, süreksiz direnci olarak 20 doları test ettikten sonra artık daha da düşüyor. Artık, hâkim “yükselen kama” modelinin üst trend çizgisine gerçek geniş bir geri çekilme yaşıyor. Bahsi geçen üst direnç çizgisi yaklaşık 8 dolarda yer alıyor. Bununla birlikte altcoin, birbirine yaklaşan iki trend çizgisi tarafından tanımlanan modelin ticaret aralığına geri dönebilir. Bu yaşanırsa fiyat, daha da düşme riskiyle karşı karşıya kalacaktır.

Pin

Bunun temel nedeni, yükselen takozların aşağı taraflı bilakis dönüş formasyonları olmasıdır. Fiyat, alt trend çizgilerinin altına düştükten sonra çözülürler. Bu ortada kâr maksatları, kırılma noktasından ölçüldüğünde, tipik olarak üst ve alt trend çizgileri ortasındaki azamî aralığa eşittir. Özetle modelin devam etmesi halinde UNI fiyatı, bugünün fiyatından %50 düşecektir. Böylelikle Eylül ayına kadar 4,50 dolara ulaşacaktır. Lakin, yükselen takozun üst trend çizgisini test etme yahut öncesinde bir geri sıçrama da yaşanması mümkün. Bu olursa, UNI’nin orta direnç olarak 10 doları tekrar test etmesine neden olacaktır. Yani, fiyat 11.50 dolar ila 17 dolar aralığına yanlışsız uzun üst istikametli bir hareket görecektir.

“Bu 7 altcoin, Ethereum nedeniyle ralli yapıyor”

Uniswap fiyatının Ethereum Merge yükseltmesiyle kontaklı olması mümkün. Lakin bu nedenle fiyat artışı yaşayan tek altcoin UNI değil. Kripto analisti Luke Martin, UNI ile birlikte 6 altcoin projesine dikkat çekiyor. Bu kripto paraların Ethereum’un hype’ıyla birlikte yükselişe geçtiğini öne sürüyor:

“ETH tüm ekosistemi beraberinde getirerek yükselmeye devam ediyor. Peşinden getirdiği en uygun DeFi altcoin’leri, LDO, UNI, BIT ve AAVE. En düzgün katman-2 tahlilleri ise Optimism (OP) ve Polygon (MATIC). Bununla birlikte en büyük pump Ethereum Classic (ETC) projesinde ortaya çıktı.”