Avrupa piyasaları karışık seyrediyor

Yazar – Peter Nurse

Investing.com – Cuma günü Avrupa borsaları, yatırımcıların merakla beklediği ABD istihdam raporu öncesinde kazanç raporlarını sindirmeye çalışırken karışık seyretti.

Almanya’da DAX ve CAC 40 %0,1 yükselirken FTSE 100 %0,2 düştü.

Genel olarak olumlu kurumsal kazançların, bölgenin bu yıl içinde ekonomik bir yavaşlamaya doğru gittiği yönündeki korkuları gölgede bırakmasıyla Avrupa hisse senetleri bu hafta değer kazandı.

Cuma günü hissiyata yardımcı olan gelişme, Haziran ayında Almanya sanayi üretiminin, Mayıs ayına göre %0,4 ile sürpriz bir artış göstermesi oldu.

Bu gelişmeden önce İngiltere Merkez Bankası, (BoE) Perşembe günü 40 yılın en yüksek seviyelerinde seyreden enflasyon ile mücadele etmek adına faiz oranlarını 50 baz puan artırarak İngiltere ekonomisinin bu yılın dördüncü çeyreğinde uzun süreli bir durgunluğa girebileceği uyarısında bulundu.

Yatırımcıların bugün ilgi odağı, Temmuz ayına ait ABD istihdam raporu olacak.

Tarım dışı istihdam geçen ay 250,000 kişi artarak Haziran ayında gördüğü 372,000 iş artışına göre yavaşladı. Bu, Fed’in Eylül toplantısında 75 baz puanlık üçüncü faiz artışını gerçekleştirmesi yönündeki baskıyı hafifletebilir.

Kurumsal cephede Allianz (ETR:ALVG), ikinci çeyrek net kârında %23’lük büyük bir düşüş kaydetmesinin ardından hisseleri %2,7 değer kaybetti.

WPP (LON:WPP) hisseleri, yıllık net satış görünümünü artırmasına rağmen İngiltere’deki resesyon beklentisinin şirkete ağır bir yük getirmesiyle %7’nin üzerinde değer kaybetti.

Diğer taraftan Deutsche Post (ETR:DPWGn), gelişen navlun ve ekspres işinin de etkisiyle gelir ve kazancında çift haneli büyüme raporladıktan sonra hisseleri %5,9 değer kazandı.

London Stock Exchange (LON:LSEG) hisseleri, veri şirketi Refinitiv’in 27 milyar dolarlık satın alımını entegre ederken 750 milyon sterlinlik (910 milyon dolar) hisse geri alımını başlatması sayesinde %3,8 yükseldi.

Petrol fiyatları Cuma günü bir miktar yükselse de küresel ekonomik yavaşlamanın talebi ciddi şekilde vuracağı endişesiyle altı ayın en düşük seviyesine geriledikten sonra bu haftayı büyük bir kayıpla bitirme yolunda ilerliyor.

Petrol piyasası, İngiltere Merkez Bankasının resesyon uyarısının ardından artan büyüme endişeleriyle birlikte Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra elde ettiği tüm kazancı geri verdi.

Bununla birlikte OPEC+’nın, Eylül ayında küresel petrol talebinin yaklaşık %0,1’ine denk gelen günlük sadece 100.000 varillik üretim artışı ile arzdaki darlık devam ediyor.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,8 artışla 89,27 dolardan işlem görerek haftalık kaybını neredeyse %10’a çıkarırken Brent sözleşmesi %0,8 artışla 94,89 dolara yükseldi ve haftalık kaybını %14’e çıkardı.

Son olarak altın vadeli işlemleri %0,1 düşüşle 1.806,25 olurken EUR/USD %0,1 düşüşle 1,0229’dan işlem gördü.