Bitcoin Analizi: Bu Yatırımcılar Alıyor, Onlar ise Satıyor! 

Bitcoin birikim trendi puanı, karideslerin satın aldığını, balinaların sattığını gösteriyor. Kripto analisti Andjela Radmilac’a göre, makro belirsizlik, balinaları kripto paralarını satmaya ve riskten kurtulmaya itiyor. Bununla birlikte analist, birikim yapmaya devam eden kısa süreli holderlar üzerinde çok az etkisi olduğunu söylüyor. Andjela Radmilac’nın analizlerini ve değerlendirmelerini okuyucularımız için hazırladık.

Önemli bir gösterge: Biriktirme eğilimi puanı

Biriktirme eğilimi puanı, varlıkların aktif olarak kripto para biriktirip biriktirmediğini belirlemek için kullanılan on-chain bir gösterge. Herhangi bir grubun davranışını belirlemek için herhangi bir kohorta (gruba) uygulanması mümkün. Bu yüzden, alım ve satıma yönelik genel piyasa duyarlılığının çok daha iyi bir göstergesi.

Gösterge, bir işletmenin katılım puanı ve bakiye değişikliği puanı olmak üzere iki ölçümden oluşuyor. Bir işletmenin katılım puanı, genel kripto para bakiyesini temsil ediyor. Bakiye değişikliği puanı ise, bir ay boyunca satın alınan veya satılan yeni kripto paraların sayısını temsil ediyor.

Pin

1’e yakın bir birikim eğilimi puanı, ağın en büyük bölümünün biriktiğini gösteriyor. Öte yandan, 0’a yakın bir puan, ağın esas olarak paralarını dağıttığını gösteriyor. Bitcoin’e uygulandığında, birikim eğilimi puanı, piyasa katılımcılarının bir ay boyunca bakiye büyüklüğü ve davranışları hakkında büyük fikir veriyor. Bu arada, verilerin piyasa koşullarını daha iyi temsil etmesi için borsalar ve madenciler ölçümden çıkarılıyor.

Biriktirme eğilimi puanı, Bitcoin için ne gösteriyor?

Bitcoin’in Nisan 2020’den Ağustos 2022’ye kadar olan birikim eğilimi puanı, dört farklı birikim dönemi gösteriyor. Aşağıdaki grafikte yeşil olarak vurgulanan birikim dönemleri Mart 2020’de, 2021’in başlarında, 2022’nin başlarında ve Mayıs 2022’nin sonlarında meydana geldi. En önemli birikim oranı, Covid-19 pandemisinin küresel piyasaları ezdiği Mart 2020’de görüldü. Mayıs sonu ve Temmuz başındaki Terra (LUNA) kazasının ardından gördüğümüz büyük satış, büyük bir birikim çılgınlığını tetikledi.

Pin

Kırmızı ve sarı ile vurgulanan kripto para dağıtım dönemleri, tüm birikim dönemlerini takip etti. En yüksek kripto para dağıtım oranlarından bazıları, 2021 yazında Çin’den madencilerin çıkışı ve Şubat 2022’de Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin başlaması sırasında görüldü. Makro belirsizlik daha fazla yatırımcıyı itti. Bu yüzden bu yaz aynı zamanda birçok adresin portföylerini riske atmamak için BTC’sini sattı.

Balinalar satıyor, karidesler alıyor

Birikme eğilimi puanını gruplara göre kırmak, Bitcoin ağındaki iki ana grubun davranışlarını ortaya çıkarıyor. Bu gruplar, balinalar ve karidesler. Balinalar 1.000 BTC’den fazla olan adresler olarak tanımlanıyor. Karidesler ise 1 BTC’den az olan adresler. Temmuz ayı boyunca hem balinalar hem de karidesler agresif bir şekilde BTC biriktiriyor. Aşağıdaki tablo, tüm ay boyunca balinalar, karidesler ve aradaki herkesle birlikte grupların birikim oranını gösteriyor.

Pin

Ancak ağustos ayı ilerledikçe balinalar arasındaki birikim oranı azalmaya başlıyor. Genel makro belirsizlik, birçok büyük yatırımcıyı BTC varlıklarını satmaya itti. Birçok yatırımcı zorlu bir kış bekliyor. Dolayısıyla mümkün olduğunca fazla likidite elde etmek istiyor.

Hala BTC biriktiren varlıklar, büyük holderların çoğunluğu satmaya başladığında bile birikmeye devam eden karidesler. Temmuz, 2018’den bu yana küçük mülk sahipleri için en önemli birikim ayıydı. Karidesler, bakiyelerini tek bir ayda 60.000 BTC’den fazla artırdı. İkinci en büyük birikim Aralık 2017’de oldu. Karidesler bir ayda 52.000 BTC biriktirdiler. İşte bu dönemde Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Pin

Bu, küçük holder’ların Bitcoin’in yaklaşık 20.000 dolarlık fiyatını çok çekici gördüklerinin bir işareti. Ayrıca, fiyatı sabit kalsa bile uzun vadeli yatırım için kripto para almaya devam ettiğini gösteriyor.