Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

Yazar – Noreen Burke

Investing.com – Geçtiğimiz Cuma günü beklenenden çok daha güçlü gelen istihdam raporunun, Fed’in çok yüksek enflasyonu kontrol altına almak için yürüttüğü agresif kampanyadan vazgeçebileceği yönündeki umutları boşa çıkarmasının ardından önümüzdeki haftanın en önemli gündem maddesi Çarşamba günü açıklanacak olan Temmuz ayı ABD enflasyon verileri olacak. Enflasyonun hâlâ zirveye yakın olmadığına dair bir gösterge, ABD hisse senedi piyasalarındaki son ralliyi test edebilir. Yatırımcılar ayrıca bazı Fed yetkililerinin konuşmalarını dinleyecek. Politikacılar, Eylül ayında yapılacak toplantıda 75 baz puanlık üçüncü bir faiz artırımı yapmaları yönünde yine baskı altında. Kazanç sezonu ise sona eriyor ve İngiltere Merkez Bankasının (BoE) geçen hafta İngiltere’nin bir yılı aşkın bir süre boyunca resesyonda olacağı uyarısında bulunmasının ardından İngiltere’nin Cuma günkü GSYİH verileri, bir daralmanın başlangıcına işaret edebilir.

İşte yeni haftaya başlamak için bilmeniz gerekenler:

1. ABD enflasyon verileri

Enflasyon aylardır Fed’in %2’lik hedefinin üç katından daha yüksek seyrederek düşeceği yönündeki beklentileri boşa çıkarıyor.

Yatırımcıların dikkati Çarşamba günkü TÜFE rakamlarında olacak ve ekonomistler Haziran ayında yıllık enflasyon oranının, %9,1 ile 1981’den bu yana en büyük artışı yaşadıktan sonra Temmuz ayında %8,7‘ye gerilemesini bekliyor.

Ancak çekirdek TÜFE’nin aylık bazda %0,5 artması ve yıllık oranın %5,9 olan Haziran ayına göre %6,1‘e yükselmesi ve Fed’in, enflasyonu kendi hedefine çekmeye çalışırken karşılaştığı zorlukların altını çizmesi bekleniyor.

Perşembe günü ÜFE Temmuz ayı rakamları ve haftalık ilk işsizlik başvuruları raporu ve Cuma günü Michigan Üniversitesi tüketici hissiyatı endeksi paylaşılacak.

2. Fed konuşmacıları

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari ve San Francisco Fed Başkanı Mary Daly önümüzdeki hafta konuşma yapacak ve açıklamaları yakından izlenecek.

Fed, önümüzdeki ay “75 baz puanlık üçüncü bir faiz artırımına mı gidecek yoksa faiz artırımını bir miktar gevşetecek mi?” sorusu şu anda yatırımcılar için kilit önem taşıyor.

İş gücü piyasasının gücü Fed için iki ucu keskin bir kılıç – işsizlik oranında büyük bir artışa neden olmadan enflasyonla mücadele etmek için faizleri artırmaya devam edebilir ancak diğer yandan fiyat baskılarının hafiflemesine destek olmak için iş gücü piyasasının soğuması gerekecektir.

Fed Yöneticisi Michelle Bowman, Cumartesi günü yaptığı açıklamada Fed’in, enflasyonu kendi hedefiyle uyumlu hale getirmek için 75 baz puanlık bir faiz artırımını daha düşünmesi gerektiğini söyleyerek diğer Fed yetkililerine benzer yorumlar yaptı.

3. ABD borsasındaki ralliye test

ABD hisse senetlerindeki ralli önümüzdeki hafta test edilebilir çünkü Çarşamba günkü enflasyon verisi, bu yıl şimdiye kadar 225 baz puanlık faiz artırımı yapan Fed’in güvercin bir değişime gideceği yönündeki umutları boşa çıkarabilir.

S&P 500 ve Nasdaq Temmuz ayını, kısmen Fed’in enflasyonu düşürmeye yönelik agresif kampanyasında geri adım atabileceği umuduyla, 2020’den bu yana en büyük aylık yüzdelik artışlarla kapattı.

Artışların devam etmesi, yatırımcıların Fed’in enflasyonla mücadelesinde başarılı olduğuna inanıp inanmamasına bağlı olabilir. Enflasyonun hala zirve yapmadığına dair işaretler, merkez bankasının gelecek yılın başlarında faiz artırımını durdurabileceğine dair beklentileri azaltarak hisse senetlerinde düşüşe yol açabilir.

Baird’de genel müdür ve piyasa stratejisti olan Michael Antonelli, Reuters’a verdiği demeçte “Tüketici fiyat verilerinin Super Bowl düzeyinde bir öneme ulaştığı noktadayız.” dedi. “Bu bize bizim ve Fed’in neyle karşı karşıya olduğumuza dair ipucu veriyor.”

4. Kazanç raporları

Piyasalar ikinci çeyrek raporlama döneminin çoğunu geride bıraktı ve şu ana kadar ABD şirketleri çoğunlukla iyimser sonuçlar bildirerek hem işletmeler hem de ekonomi için daha kasvetli bir görünüme hazırlanmış olan yatırımcıları şaşırttı.

Reuters’a göre kazanç raporlarının yaklaşık %78’i Wall Street beklentilerini aşarak uzun vadeli ortalamanın üzerinde.

Kazanç sezonuna girerken yatırımcılar, yüksek enflasyon ve artan faiz oranlarının ekonomiyi resesyonun eşiğine getirmiş olması halinde 2022 yılı için kazanç tahminlerinin çok yüksek olacağından endişe ediyordu.

Disney (NYSE:DIS), önümüzdeki hafta raporlama yapacak en yüksek profilli isim olarak Çarşamba günü piyasa kapanışından sonra sonuçlarını açıklayacak. Hafta boyunca rapor verecek diğer bazı isimler arasında Take-Two (NASDAQ:TTWO), Palantir (NYSE:PLTR), Wynn Resorts (NASDAQ:WYNN), Six Flags (NYSE:SIX) ve seyahat hisseleri Norwegian Cruise Line (NYSE:NCLH) ve Spirit Airlines (NYSE:SAVE) bulunuyor.

5. İngiltere’nin GSYİH verileri

Geçen hafta İngiltere Merkez Bankası, ekonominin bu yıl içinde 15 aylık bir resesyona girmesini beklediği yönünden uyardıktan sonra Haziran ayına ait ve ikinci çeyrek GSYİH verilerinin Cuma günü açıklanması bekleniyor.

.

Bununla birlikte, Ulusal Ekonomik ve Sosyal Araştırma Enstitüsü, resesyonun bu çeyrekte başlayabileceğine inanıyor.

BoE, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından artan enerji maliyetleri ve Brexit’e uyum nedeniyle tüketici fiyat enflasyonunun, Ekim ayında %13,3 ile 1980’den bu yana en yüksek seviyeye ulaşarak zirveyi görebileceğini söyledi.

Banka Aralık ayından bu yana faiz oranlarını altı kez artırdı.

–Bu haberde Reuters’in katkısı bulunmaktadır.