Bugün açıklanan veriler, ABD ekonomisinin 3. çeyrekte daralma endişesini yükseltti

Investing.com – ABD’de üretim ve imalat tarafındaki yavaşlama son ayda da devam etti.

Bugün açıklanan Temmuz ayı imalat PMI 52,8 ile son iki yılın en düşük seviyesine geriledi. İmalat sektöründe Aralık ayı itibarıyla başlayan düşüş sekiz ay boyunca devam etti. Büyüme eşiği olan 50 seviyesi korunsa da pandemi sonrası toparlanma yerini yeniden yavaşlamaya bıraktı. Üretim PMI 52,2 ile yine son iki yılın en düşük seviyesinde geldi.

Maliyet artışları üretimi yavaşlatıyor

ABD’de enflasyon %9,1 ile son 41 yılın en yüksek seviyesinde. Pandemi sonrası yükselişe geçen küresel enflasyon, Rusya-Ukrayna savaşının özellikle enerji maliyetlerini artırması ile uzun yıllardır görülmemiş oranda yükseliyor. ABD kendi üretimi olsa da enerjide ithalat yapan ülkelerden biri. Emtia grubundaki yükselişe enerjinin dahil olması ile sektörün maliyeti oldukça katlandı.

Maliyet enflasyonun yanında belirsizliğin yüksek olması ülkede talep enflasyonunu da artırıyor. Bu noktada arz-talep dengesizliği yine fiyatları yükseltiyor, fakat üretimde istenen ilerlemenin de önüne geçiyor.

İlk çeyrekte %1,6 oranında daralan ABD ekonomisi ikinci çeyrekte %0,9 daralarak resesyona girdi. Bugün açıklanan üçüncü çeyreğe ait ilk veriler ekonomik durgunluğun devam ettiğini gösteriyor.

Yazar: Necdet Erginsoy