Dogecoin Mucidi Bu Altcoin İçin Konuştu: Şoke Edici!

Dogecoin’in (DOGE) kurucu ortağı Billy Markus, dün Martin Shkreli Inu tokenlarındaki büyük düşüşe dair konuştu. Markus, büyük düşüşün şokunu alaycı bir şekilde dile getirdi. İşte detaylar…

Dogecoin kurucusu, yüzde 90 düşen altcoin hakkında konuştu

Kötü şöhretli Martin Shkreli takma adı “Pharma Bro” tarafından piyasaya sürülen token, yüzde 90 düştü. Bu düşüş Cuma günü gerçekleşti. Birçok kişi, ani düşüşün arkasında “exit scam” yani çıkış dolandırıcılığı olduğunu düşünüyor. Açık sözlü Dogecoin mucidine göre, Martin Shkreli tokenının çöküşü Squid Game’den (SQUID) bu yana meydana gelen en şok edici şey.  Markus, çok büyük ihtimalle bunu ironik bir şekilde söyledi.

https://twitter.com/BillyM2k/status/1558215970673418241

SQUID, popüler Netflix dizisi Squid Game’den sonra piyasaya sürülen bir meme coin’di. Birçok kişi, herhangi bir resmi açıklama olmamasına rağmen, projenin dizinin yapımcıları tarafından başlatıldığını düşünerek projeye yatırım yaptı. Ancak, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere, aslında bu bir rug-pull’du. Yani, dolandırıcılıktı. SQUID’in arkasındaki ekip fonları alıp kaçtığı için yatırımcılar, zor durumda kaldı. Dolandırıcılığa dair ipucu, 125 milyon dolar değerinde 3 milyon SHIB tokenının satın alındığı bir işlem izlenerek elde edildi. Fonlar ilk olarak, muhtemelen kaynağını gizlemek amacıyla birkaç cüzdan aracılığıyla gönderildi. Ayrıca toplam 125 milyon dolara ulaşan birkaç işlem de vardı.

Bir cüzdan, tokenlarını piyasaya aktardı

Martin Shkreli Inu’nun çöküşü SQUID’lerden farklı. Martin Shkreli Inu’nun değerindeki büyük düşüşün nedeni, kimliği belirsiz bir cüzdanın piyasaya büyük miktarda token boşaltmasından sonra geldi. Cüzdanın Martin Shkreli’ye ait olduğuna inanılıyor. Blockchain verilerine göre, 0xshkreli.eth adlı bir kripto cüzdanı dün 160 milyar birimini isimsiz cüzdana taşıdı. Ardından, tokenlerin piyasaya sürülmesi uzun sürmedi. Gelişme hakkında yorum yapan Shkreli, saldırıya uğradığını kaydetti.

Pin

Bu arada, Shkreli’nin geçmişte kötü bir şöhreti olduğunu belirtmekte fayda var. Ülkede potansiyel olarak hayat kurtarıcı bir ilacın fiyatını artırdıktan sonra bir zamanlar ABD’de “en nefret edilen adam” olarak anıldı. Shkreli, menkul kıymet dolandırıcılığı nedeniyle tutuklandı. Ancak bu yılın başlarında özgürlüğüne kavuştu. Yani, hapishaneden çıkar çıkmaz kripto para dolandırıcılığına soyunmuş olabilir.  Yine de, konuya yönelik kesin bir bilgi yok.

Piyasaya aktarılan tokenların değeri, oldukça yüksek. Blockchain işlemlerini izleyen Etherscan’a göre, bir dizi blockchain işlemi, Cuma günü erken saatlerde 160 milyardan fazla tokenı tanımlanamayan bir cüzdana aktardı. Kripto paralarda işlemler, halka açık bir deftere kaydedilir. Yine de, bu işlemleri gerçekleştiren kişilerin kimliğini doğrulamak, anonim kripto dünyasında zordur. Martin Shkreli Inu, Shrkeli’nin Temmuz ayında başlatılan bir Web3 projesi olan Druglike ile bağlantılı. Bunu “erken aşama ilaç keşif projeleri” ile ilgilenenlere kaynak sağlayan bir yazılım platformu olarak tanımladı.