Gün Öncesi: Eli Lilly, Toyota, ConocoPhillips kazanç raporları

Yazar – Liz Moyer

Investing.com – Temmuz ayında hizmet aktivitesinin beklenenden daha güçlü olduğunu gösteren verilerin ardından hisse senetleri yükseldi.

Hizmet sektörüyle ilgili güçlü veriler, ABD’nin bir resesyon başlangıcında olduğu düşüncesinden uzaklaştırırken teknoloji hisselerinin yükselmesine yardımcı oldu. Bu hafta iş olanakları verileri, iş gücü piyasasında ufak bir soğuma olduğunu gösterdikten sonra Cuma günkü istihdam raporu, bu ticari eğilime daha da ivme kazandırabilir. Analistler, Temmuz ayında bir önceki aya göre daha az iş imkanı oluştuğunu ancak işsizliğin yine çok düşük olacağını düşünüyor.

Bu eğilim teknoloji hisselerindeki işten çıkarmalara rağmen görülüyor. Çalışan sayısını azaltan son isim Robinhood (NASDAQ:HOOD) Markets oldu. Robinhood, yılın başlarında iş gücünü %9 azalttıktan sonra %23 daha kesinti yaptı. Diğer teknoloji şirketleri gibi pandemi döneminde çok hızlı büyüdüğü için şimdi küçülüyor.

Yatırımcılar, Eylül toplantısına kadar Fed’in faiz oranlarıyla ilgili resmi düşüncesini öğrenme şansı elde edemeyecek ancak Fed yetkilileri, bankanın faiz artırımlarını durduracağı veya yavaşlatacağı fikrinin doğru olmadığını göstermek için son zamanlarda konuşma yaptı.

Önümüzdeki günlerde perakende sektörü de dahil birçok kazanç raporu daha gelecek. Perakende şirketlerinin kazanç raporları, yatırımcıların tüketici davranışlarıyla ilgili daha çok fikir sahibi olmasını sağlayabilir.

Bugün piyasaları etkilemesi muhtemel üç gelişme:

1. Eli Lilly kazanç raporu

Eli Lilly Company (NYSE:LLY) 6,85 milyar dolar gelir üzerine 1,71 dolar hisse başına kazanç (EPS) paylaşabilir.

2. Toyota kazanç raporu

Toyota Motor Corporation ADR’nin (NYSE:TM) 60,7 milyar dolar gelir ve 3,78 dolar EPS paylaşması bekleniyor.

3. ConocoPhillips kazanç raporu

Petrol devi ConocoPhillips (NYSE:COP) için ise beklentiler, 19,6 milyar dolar gelir ve 3,86 dolar EPS paylaşması yönünde.