İngiltere GSYH oranı beklenenden daha az düşünce Avrupa piyasaları yükseldi

Yazar – Peter Nurse

Investing.com – Avrupa borsaları, İngiltere ekonomisinin ikinci çeyrekte daralmasının ardından Cuma günü temkinli bir ticaret ortamında yükseldi.

DAX %0,7, CAC 40 %0,6 ve FTSE 100 %0,5 daha yüksek işlem gördü.

İngiltere ekonomisi Haziran ayına kadar olan üç aylık dönemde, son beş çeyrek dönemdir ilk kez küçüldü ve gayri safi yurtiçi hasıla %0,1 oranında azaldı; bu oran beklenen %0,2’den biraz daha iyi bir sonuç olsa da bir önceki çeyrekte kaydedilen %0,8’lik artışa göre büyük bir düşüş anlamına geliyor.

Ekonomi, COVID-19 salgınının ikinci dalgasından bu yana beş çeyrek üst üste büyümüştü ancak geçen hafta İngiltere Merkez Bankası, enflasyondaki küresel artışın ihtiyari harcamalar üzerinde yoğun bir baskı oluşturması nedeniyle bu yıl içinde uzun bir resesyon beklendiğini öngördü.

ABD’de enflasyonun baskıların hafiflediğine işaret etmesi ve bunun da Fed‘in Eylül ayında faiz oranlarını hafta başında beklenen 75 baz puan yerine daha az agresif bir şekilde 50 baz puan artıracağı beklentilerini artırması sayesinde küresel hisse senetleri, bu haftanın büyük bir bölümünde olumlu bir hissiyatla işlem gördü.

Ancak bu iyimserlik, Fed politika yapıcılarının enflasyon baskıları tamamen azalana kadar para politikasını sıkılaştırmaya ihtiyaç olduğunu dile getirmeleriyle birlikte azaldı.

Fransa ve İspanya’dan gelen enflasyon verileri ise farklı tablolar çizdi: Fransa’da TÜFE Temmuz ayında aylık bazda %0,3 artarken İspanya’da aynı miktarda düştü.

Euro Bölgesi’ne ait Haziran ayı sanayi üretimi rakamları seansın ilerleyen saatlerinde açıklanacak ve büyümede bir yavaşlama göstermesi bekleniyor.

Kurumsal gelişmelerde ise Flutter (LON:FLTRF) hisseleri, dünyanın en büyük online bahis firmasının ilk yarı kazançlarında %20 düşüş kaydetmesinin ardından yılın ikinci yarısında bir atılım beklediğini açıklamasının ardından %7,7 yükseldi.

Roche (SIX:ROG), çocuklarda influenza tedavisinde kullanılan Xofluza ilacı için ABD Gıda ve İlaç Dairesinden (FDA) onay aldığını açıklamasının ardından hisseleri %1,1 yükseldi.

Petrol fiyatları Cuma günü yükselişe geçerek Nisan ayından bu yana en büyük haftalık artışını yaşama yolunda ilerlese de piyasanın gelecekteki yönü konusundaki büyük belirsizlik devam ediyor.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü Perşembe günü yayımladıkları aylık piyasa raporlarında farklı talep görüşlerine yer verdi. IEA gazdan petrole geçiş nedeniyle 2022 yılında talep artışı tahminini yükseltirken OPEC yavaşlayan küresel büyümeyi gerekçe göstererek talep tahminini düşürdü.

ABD ham petrol %0,1 artışla 94,41 dolar oldu ve haftalık %5’in üzerinde bir kazanç elde etme yolunda ilerliyor. Brent ise %0,3 artışla 99,94 dolara yükseldi ve bu haftayı %4’ün üzerinde bir artışla kapatabilir.

Ayrıca altın vadeli işlemleri %0,2 düşüşle 1.804,20 dolardan işlem görürken EUR/USD %0,2 düşüşle 1,0295’ten alıcı buldu.