Jeopolitik gerilimler nedeniyle Avrupa piyasaları düşüşte

Yazar – Peter Nurse

Investing.com – Küresel ekonomik durgunluk korkularıyla birlikte, artan jeopolitik endişeler de Salı günü Avrupa borsalarını negatif etkiledi.

DAX %0,6 ve CAC 40 %0,4 düşerken FTSE 100 yatay seyretti.

Avrupa borsaları Asya’dan negatif bir hissiyat devraldı. Tayvan’dan gelen medya raporları, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin, Pekin’in hak iddia ettiği bölgeyi ziyaret edeceğini ileri sürdü.

Pazartesi günü Çin’in Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, bu tür bir hareketin iki süper güç arasındaki gerilimleri artıracağını ve “çok ciddi gelişmelere ve sonuçlara” yol açacağını belirtti.

Öte yandan ABD Rusya’yı, Ukrayna’nın en büyük nükleer enerji tesisine birliklerini yerleştirip nükleer bir kazaya yol açma riskiyle burayı “nükleer bir kalkan” olarak kullanmakla suçladı.

Bu gelişmelerin ortasında ABD, Avrupa ve Asya’dan gelen imalat PMI verileri, Temmuz ayında fabrika faaliyetlerinde durgunluk göstererek resesyon korkularını besledi.

Bununla birlikte çeyrek dönemlik kurumsal kazanç raporlarının genel anlamda pozitif olması ile kayıplar sınırlı oldu.

BP (LON:BP), ikinci çeyrekte kârının 14 yılın en yüksek seviyesi olan 8,45 milyar dolara yükseldiğini bildirdikten sonra hisseleri %4,5 değer kazandı. Güçlü rafinaj marjları ve petrol ticareti, temettü ve hisse geri alımlarını destekledi.

AP Moeller-Maersk (CSE:MAERSKb), küresel navlun oranlarında uzun zamandır beklenen düşüş ikinci çeyrekte de yaşanmadığından Salı günü tüm yıl kılavuzunu yükseltti ve hisseleri %1,5 artış yaşadı.

Greggs (LON:GRG) ilk yarıda satışların bir yıl öncesine göre %27 arttığını söyledi. Bu sonuç, yüksek maliyet baskılarına rağmen tüm yıl için kâr görünümünü korumasını sağladı.

Küresel imalat sektöründeki durgunluğun yakıt talebine darbe vuracağına dair korkular üzerine Salı günü petrol fiyatları düşmeye devam etti.

OPEC+ Çarşamba günü, üretim seviyelerini konuşmak üzere bir araya geliyor.

Grup, pandemiden bu yana petrol arzına uyguladığı kesintileri kısa süre önce bitirmişti ve şimdi ABD’nin, üretimi artırması yönündeki baskısına rağmen üretim seviyelerini sabit tutması bekleniyor.

WTI %0,3 düşüşle 93,58 dolar olurken Brent %0,6 azalarak 99,46 dolardan işlem gördü.

Son olarak altın vadeli işlemleri, 1.787,70 dolar olurken EUR/USD %0,5 değer kaybederek 1,0215’ten alıcı buldu.