Kripto Milyarderine, Bu Altcoin Nedeniyle Dava Açıldı!

Hoşnutsuz Dallas Maverick hayranları ve Voyager Digital yatırımcıları Mark Cuban’a dava açtı. Davanın arkasındaki sebep, Voyager Digital’in iflas etmesi ve altcoin projesi VGX’in değer kaybı yaşamasıydı. İşte detaylar…

Mark Cuban’a Voyager ve altcoin projesi VGX sebebiyle dava

Moskowitz Hukuk Bürosu, Güney Florida’daki ABD Bölge Mahkemesi’ne bir dava başvurusunda bulundu. İflas etmiş Voyager Digital’i Dallas Maverick hayranlarına tanıtmadaki rolü nedeniyle milyarder Mark Cuban, böylece davalık oldu. Şikayet, Cuban ve Voyager Digital CEO’su Stephen Ehrlich’in, deneyimsiz gençlerin hayat birikimlerini bir “ponzi şemasına” yatırmalarını sağladığını söylüyor.  

Pin

Deneyimsiz traderların bu tarz bir “dolandırıcılık projesine” yatırım yapmaları için, iki ismin, yılların yatırım deneyimlerinden yararlandığını iddia ediyor.  Buna ek olarak, başvuruda, Cuban ve Voyager Digital’in, haksız pazar avantajı elde etmek için, platformu “ücretsiz” ve diğer platformlardan daha ucuz olarak defalarca yanlış tanıttığı iddia ediliyor. Mahkeme belgesinde aşağıdaki ifadeler yer alıyor:

Voyager davalıları, komisyonları ve ücretleri açıkça ifşa eden Coinbase, Gemini, Kraken veya Binance gibi rakiplerine karşı haksız bir avantaj elde etmek için yanıltıcı bir şekilde ‘%100 Komisyonsuz’ kripto para alım satım hizmetleri sunduklarını iddia ediyorlar. Ancak kripto para birimi alım satımlarından ücret alıyorlar.

Mark Cuban, tepki çekiyor

Belgelere göre, Voyager fiyatları, yatırımcıların bilgisi dışında makul olmayan yüksek gizli ücretler ödeyeceği şekilde belirlendi. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Mark Cuban, geçtiğimiz aylarda tepki çekmişti. Cuban, özellikle Voyager’ın çöküşünün ardından bazı Dallas Maverick hayranlarının öfkesini çekti. Özellikle, Cuban’ın sahip olduğu basketbol takımı geçen yıl Ekim ayında Voyager Digital ile 5 yıllık bir anlaşma imzalamıştı. Ardından platformu “gelişmekte olan kripto pazarına dahil olmanın ucuz ve kolay bir yolu” olarak tanıtmıştı.

Pin

Bununla birlikte, Temmuz ayında, kripto şirketi platformlarında para çekme hizmetlerini durdurdu. İflas endişelerini ortaya çıkardı ve sonuç olarak günler sonra New York’ta Bölüm 11 iflas başvurusunda bulundu. Firmadan bir haftadan kısa bir süre önce gelen son mesaj, bir yargıcın 270 milyon dolarlık nakit mevduatın serbest bırakılmasını onaylamasının ardından şirketin bugün nakit çekimlerine devam edeceğini ortaya koyuyor. Nakit mevduatı olan müşterilerin 24 saat içinde 100 bin dolara kadar para çekmelerine izin verilecek.

Ek olarak, şirket şu anda bir yeniden yapılanma sürecinden geçtiğini ve firmanın potansiyel satışını takip ettiğini ortaya koyuyor. Özellikle, 26 Ağustos’tan itibaren teklif almaya başlayacaktı. Ancak, kripto varlıkları olan müşterilerin nasıl ücret alacağı belirsizliğini koruyor.