Kurumsal kazançlar ve Almanya’nın fabrika siparişleri Avrupa borsalarına destek oldu

Yazar – Peter Nurse

Investing.com – Çeyrek dönemlik kurumsal kazanç raporlarının büyük oranda pozitif gelmesi ve Almanya’nın fabrika siparişlerinin beklenenden daha iyi sonuçlanması sayesinde Avrupa borsaları Perşembe günü yükseldi. İngiltere Merkez Bankasının (BoE) toplantısı bekleniyor.

DAX %0,9 artarken CAC 40 %0,5 yükseldi ve FTSE 100 büyük oranda sakin seyretti.

Avrupa borsaları, Haziran ayında beklenenden daha iyi performans gösteren Almanya’nın fabrika siparişleri sayesinde artışını sürdürdü. Siparişler, %0,8 düşüş beklentilerine kıyasla aylık %0,4 düşüş gösterdi.

Hissiyatı destekleyen diğer gelişme, genel olarak beklentileri aşan kurumsal kazanç raporları oldu.

Next (LON:NXT) bu yıl için kâr görünümünü artırdıktan sonra %2,6 yükseldi.

Credit Agricole (OTC:CRARY), yatırım bankacılığı bölümündeki rekor faaliyet sayesinde çeyrek dönemlik kârında beklentileri aştı ve hisseleri %3,6 değer kazandı.

Lufthansa (ETR:LHAG) %5,8 artış yaşadı. Alman hava yolu şirketi, hava kargosu uçuşlarındaki talep patlamasının yardımıyla ikinci çeyrekte kâra geçti. Yine de hava yolu şirketlerindeki ve havaalanlarındaki personel eksikliğinden dolayı üçüncü çeyrekte yolcu kapasitesini, “kriz öncesine” göre yalnızca %80’de tutacağı konusunda uyardı.

Adidas (OTC:ADDYY), Rusya’daki işinin askıya alınmasından dolayı faaliyet kârında büyük bir zarar olsa bile çeyrek dönemde kurdan bağımsız satışlarının %4 yükseldiğini söyledi. Hisseleri %1,5 yükseldi.

Öte yandan Rolls-Royce (OTC:RYCEY), ilk yarı nakit çıkışında bir milyar sterlinin üzerinde iyileşme olduğunu raporlamasına rağmen ekonomik zorluklarla ilgili uyarıda bulunduktan sonra %4,5 değer kaybetti.

Bununla birlikte hisse artışları büyük oranda kıtada yoğunlaşıyor. Çünkü BoE’nin, Haziran ayında %9,4 ile 40 yılın yeni zirvesini gören enflasyonla mücadele için faizleri 1995’ten beri en büyük oranda artırması bekleniyor.

Banka Aralık ayından bu yana borçlanma maliyetlerini beş kez artırdı ve şimdi gösterge faizini 50 baz puan artışla %1,75’e çıkaracağı düşünülüyor. Bu oran, 2008’de küresel finans krizinin başından bu yana görülen en yüksek seviye.

OPEC+’nın üretimde küçük bir artış kararı almasının yanında ABD’de talebin zayıfladığına işaret eden verilerin ardından sert düşüşler yaşayan petrol fiyatları, Perşembe günü istikrar kazandı.

Her iki gösterge de Çarşamba günü %4 civarı düşüş yaşadı. Çünkü Enerji Bilgilendirme Dairesinin verileri, geçen hafta ABD ham petrol stoklarında 4,5 milyon varil ve benzin stoklarında 200.000 varil artış yaşandığını gösterdi.

Bu artışlar, ülkedeki talebin zayıflamış olabileceğine işaret ediyor.

Bununla birlikte OPEC+, Eylül ayında üretimi günlük 100.000 varil artırma kararı aldı.

WTI %0,2 artışla 90,80 dolar olurken Brent %0,1 azalarak 96,72 dolardan işlem gördü.

Son olarak altın vadeli işlemleri %0,7 artışla 1.789,35 dolar olurken EUR/USD %0,1 değer kazanarak 1,0177’den alıcı buldu.