LSE Group’un güçlü ilk yarı sonuçları, hisse geri alımlarında ve temettüde artış sağladı

Yazar – Geoffrey Smith

Investing.com – London Stock Exchange Group (LON:LSEG) hisseleri, yılın ilk yarısı için beklenenden daha iyi sonuçlar paylaşmasının ardından şirketin temettü oranını artırması ve yeni bir geri alım duyurusuyla Cuma günü yükseldi. 

Şirket 750 milyon sterlinlik (911 milyon dolar) yeni bir hisse geri alım programı açıkladı ve yarı yıl temettüsünü %27 artırarak hisse başına 31,7 peniye yükseltti. Bu, toplam gelirin bir önceki yıla göre %24 artarak 3,6 milyar sterline yükselişinin yansıması oldu. 

Hisse senedi %2,3 yükselerek dört ayın en yüksek seviyesine ulaştı. 

Brexit’in ardından İngiltere ve AB arasındaki ilişkilerin belirsiz durumu nedeniyle geleceğine gölge düşen LSE, özellikle ticaret sonrası ve sermaye piyasalarındaki güçlü performansla birlikte, dönem içinde tüm birimlerinde gelirin arttığını söyledi. Dönem içindeki dalgalı ticari koşullar, alım satım faaliyetlerinde büyük bir artışa yol açtı ve bu faaliyetlerden elde edilen ücretler, en büyük pazarındaki yeni listeleme eksikliğini telafi etti. 

Faiz oranlarındaki yüksek volatilite, swap ve diğer tezgah üstü türevleri işleyen bölümlerin yanı sıra %52,7’lik hisseye sahip olduğu Tradeweb’in gelirlerinde çift haneli artışlar olduğu anlamına geliyordu.

Şirket, geçen yıl 27 milyar dolara satın aldığı veri sağlayıcısı Refinitiv’in performansını açıklamazken Refinitiv’i barındıran veri ve analitik bölümünden elde ettiği gelirin yıllık %4 veya Rusya ve Ukrayna pazarları hariç tutulduğunda %5 arttığını söyledi.

Yönetim Kurulu Başkanı David Schwimmer, grubun “ikinci yarıya iyi bir ivmeyle girdiğini” ve gelecek yılın sonuna kadar temel kârlılıkta bir iyileşme öngördüğünü söyledi. Faiz, vergi, amortisman ve itfa payları öncesi düzeltilmiş marjın, 2022’nin ilk yarısındaki %48,8’den 2023’e kadar %50’nin üzerine çıkmasını bekliyor. Bu nedenle şirket, cari yıl için önceki beklentilerini korudu.