Nikola, Romeo Power’ı 144 milyon dolarlık tümü hisseden oluşan bir anlaşma ile alacak

Yazar – Senad Karaahmetovic

Nikola (NASDAQ:NKLA), 144 milyon dolar karşılığında batarya üreticisi Romeo Power’ı (NYSE:RMO) satın alma konusunda anlaştığını duyurdu.

Nikola RMO’yu, tamamı hisse senedinden oluşan bir anlaşma ile alacak ve Romeo’nun 29 Temmuz’daki kapanış fiyatına yaklaşık %34 prim veriyor.

Nikola’nın CEO’su Mark Russel, “Romeo, Nikola için değerli bir tedarikçi olmuştur ve araçlar elektrikli sisteme dönerken onların teknolojik kabiliyetlerinden daha fazla faydalanma konusunda heyecanlıyız. Temel batarya kutusu teknolojileri ve imalat süreci üzerindeki kontrol sayesinde elektrifikasyon platformumuzun gelişimini hızlandıracağımıza ve müşterilerimize daha iyi hizmet verebileceğimize inanıyoruz.” dedi.

Romeo Power hissedarları, her bir Nikola hissesinden 0,1186 pay alacak.

Dahası Nikola, RMO’ya 35 milyon dolarlık geçici bir finansman sağlayacak. Böylece RMO, işlem tamamlanana kadar faaliyete devam edebilecek.

Romeo Power’ın Yönetim Kurulu Başkanı Robert Mancini, “Romeo’nun en büyük müşterisi olarak Nikola, bizim gelişimimiz ve büyümemiz açısından önemli bir mihenk taşı oldu ve bu, ilişkimizin doğal evrimidir.” diyerek ekledi.

Nikola hisseleri, Pazartesi günü %3 düşüş gösterdi.