Veolia, Suez’in İngiltere’deki atık yönetim işini satma konusunda anlaştı

Yazar – Scott Kanowsky

Investing.com – Veolia Environnement SA (EPA:VIE), Suez’in İngiltere’deki atık yönetimi işini 2,4 milyar euro karşılığında Avustralyalı Macquarie Group’a (OTC:MQBKY) satmayı kabul ettiğini açıklamasının ardından hisseleri Pazartesi günü %2’den fazla yükseldi.

Birime 2021 yılı normalleştirilmiş çekirdek kazancının 16,9 katı değer biçen bu hamle, Veolia’nın Suez ile planlanan birleşmesinin ardından İngiliz antitröst düzenleyicilerinin endişelerini gidermeye çalıştığı bir dönemde geldi.

Veolia İcra Kurulu Başkanı Estelle Brachlianoff, yaptığı açıklamada “Çevre hizmetleri işinin çekiciliğini ve CMA’ya sunduğumuz çözüm önerisinin geçerliliğini bir kez daha ortaya koyan mükemmel koşullar altında gerçekleştirilen bu işlemden çok memnunuz.” dedi.

İngiltere Rekabet ve Piyasalar Kurumu’nun anlaşmayı onaylaması gerekecek.

Brachlianoff, Veolia’nın yaklaşık 2 milyar euro’luk geliriyle İngiltere’nin atık yönetimi pazarında “önemli bir oyuncu” olmaya devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Veolia’nın, geçtiğimiz Aralık ayında Suez ile birleşmesinden kaynaklanan rekabet endişelerini gidermek için yapacağı elden çıkarmaların, anlaşma tamamlandıktan sonra 3,4 milyar euro’ya ulaşacağı belirtildi. Veolia, 13 milyar euro’luk birleşmenin Ocak ayında tamamlanmasının ardından Suez’in %86 hissesini aldı.

Grubun borç kaldıracı da önemli ölçüde azalacak ve Veolia’ya “yüksek katma değerli pazarlarda büyümeyi finanse etmek için ek yatırım kapasitesi” sağlayacak.