Vitalik Buterin Açıkladı: Ethereum Forklardan Zarar Görür Mü?

Ethereum merge’ye yaklaşık 1 ay kala, ağın hard fork’lardan zarar göreceğine yönelik endişeler artıyor. Bu konuda, Ethereum kurucularından Vitalik Buterin, yeni PoW fork’ların başarılı olma olasılığının düşük olduğunu söylüyor.

Ethereum yeni fork’lardan zarar görecek mi? Vitalik Buterin görüşünü paylaşıyor

Vitalik Buterin, topluluk çatışmasıyla ilgili endişeleri reddediyor. Kanadalı programcı, potansiyel hard fork’ların Ethereum’a önemli bir zarar vermeyeceğini söylüyor. Buterin ayrıca, topluluk üyelerinin yükseltme etrafında toplandığını söyledi. Bu da Blockchain’in rakip sürümlerini başlatma girişimlerinin, hoşnutsuz madencilerle fazla ilgi çekmesi muhtemel olmadığı anlamına geliyor.

Pin

Ethereum kurucu ortağı, fork’ları savunanları ve merge üzerinden spekülasyon yapanları çaresiz fırsatçılar olarak nitelendiriyor. Kötü şöhretli DAO hackinden sonra Temmuz 2016’da başlatılan bir hard fork olan Ethereum Classic, PoW konsensüs mekanizmasına bağlı kalmak isteyen topluluk üyelerinin en köklü evlerinden biri olacak. Bu nedenle, yeni fork’ların ekosistem içinde önemli bir destekçisi kazanması olası değildir.

DAO, 2016 yılında Ethereum ağında başlayan merkezi olmayan özerk bir organizasyondu (DAO). Bir token satışı yoluyla 150 milyon dolar değerinde ETH topladıktan sonra, DAO, kod tabanındaki güvenlik açıkları nedeniyle saldırıya uğradı. Ethereum sonunda çalınan fonları geri yüklemek için hard forklandı. Ancak tüm taraflar bu kararla hemfikir olmadı. Böylece ağın iki farklı Blockchain’e bölünmesine neden oldu. Bunlardan biri Ethereum ve eski olan Ethereum Classic’dir.

ETC merge öncesinde %200’lük ralli yaptı

CoinMarketCap tarafından sağlanan verilere göre, ETC şu anda 19. en büyük kripto para birimidir. Token, yakın zamanda merge olayının başlangıcında önemli bir ralli yaşadı. Ethereum, yıllarca moral bozucu gecikmelerden sonra Eylül ayında PoS konsensüs mekanizmasına geçecek. Şu an itibariyle, birkaç ETH odaklı madencilik şirketi ve ekipman üreticisi, ana chain’i fork’lama çabalarına öncülük ediyor. San Francisco merkezli Hongcai Guo madenci şu anda EthereumPoW’un geliştirilmesine öncülük ediyor. Huobi ve Poloniex tarafından desteklenen hard fork, yaklaşık 50 geliştiriciye sahip olduğunu iddia ediyor. Bazı yeni PoW fork’ları başarılı olursa, Buterin bunun çok fazla piyasaya karışıklığına neden olacağına inanıyor.

Pin

Ethereum Classic (ETC) fiyat analizi

Bu arada ETC fiyat rallisi 15 Temmuz’dan bu yana kademeli olarak devam ediyor. Son birkaç hafta içinde, ETC’nin kademeli büyümesi 38-39 dolar aralığında plato yaptı. Bu aralık, özellikle yüksek fiyatların en son reddedilmesinden sonra, arz bölgesi eğilimleri sergilemek için değişti.

Pin

Sonuç olarak, son 30 gün içindeki %138’lik ralliye rağmen ATH fiyatı 176.16 doların %78 altında işlem görüyor. En son fiyat rallisi, Buterin’in yakın tarihli açıklamalarının ardından geldi. Kriptokoin.com olarak ayrıntıları bu yazıda aktardık.